Gorjenii au rămas cu o singură victorie acasă în șapte etape

Pandurii: Gliwa – Unguruşan (81 Pleașcă), Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Nistor, Predescu (60 Shalaj) – Buleică, Roman, Nicoară (74 Shamsin). Antrenor: Petre Grigoraş.

Concordia: Matache – Stan, Bagaric, Lovin, Ricardo Alves, Bucurică – Purece (37 Ad. Cristea), Brlecic, Boldrin – Dina (66 Serediuc) – Wellington. Antrenor: Marius Şumudică.

Au arbitrat: Radu Petrescu – Laszlo Bucsi, Alexandru Cerei.

Cartonaşe galbene: Predescu, Elton, Erico/ Dina, Cristea.

Stadion „Municipal”, Târgu-Jiu, spectatori: 2.000

Pandurii nu se regăsește în campionat. Târgujienii continuă să dezamăgească în meciurile de pe teren propriu, suferă la nivelul jocului, iar asta se resimte și în rezultate. Gorjenii au rămas pe loc retrogradabil, și din păcate retrogradarea pare din ce în ce mai aproape. Trist e că echipa olteană nu a reușit nicio aseară să câștige, iar acel succes contra Oțelului acasă pare să se dovedească a fi un accident. Cu o singură victorie din șapte meciuri soarta pandurilor devine critică. Oricum, echipa olteană a suferit și aseară, și-a arătat parcă din nou limitele…

Greu, teribil de greu

Prima parte a meciului de aseară a fost una în care gorjenii au avut mingea, dar nu au știut ce să facă cu ea, au fost imobili și greoi pe fază ofensivă. Chiar dacă au avut o posesie mai bună a balonului, târgujienii au forțat doar din faze venite în urma acțiuni venite cu preponderență din lateral. Gorjenii au avut ocazii, dare cea mai mare a aparținut oaspeților. Situațiile de poartă ale lui Momcilovic sau Nistor nu au fost fructificate, deși ocaziile au fost unele monumentale. Dar, cea mai mare ocazie a avut-o Wellington, acesta din 3 metri a trimis balonul peste, deși poarta era efectiv goală. După o astfel de ocazie toată lumea se gândea că gorjenii au șansă și că se vor impune. În ultimul minut al primei părți, una în care echipa olteană a jucat pe atac greoi, Nistor putea da lovitura, dar din păcate balonul a trecut agonizant pe lângă.

În partea a doua, oltenii au vrut să atace, dar linia mediană a fost una limitată, lipsită de nerv și inventivitate. Oaspeții au marcat primii după ce și-au mai creat câteva ocazii, Serediuc marcând printr-un șut de la 14 metri la colțul lung. Având o bancă de rezervă care nu e nici de Liga a 2-a, Grig și-a călcat pe inimă și l-a aruncat în luptă pe Shamsin care în minutul 75 a egalat din 3 metri. Tot libanezul putea să facă 2-1, dar a greșit o preluare în careu,. În minutul 84, Roman a marcat, dar din poziție de off-side, pentru ca în minutul 88 gorjenilor să le fie refuzat un penalti la un henț în careu al lui Bagaric. Shamsin a tras, dar Matache a scos, la fel ca și mingile trimise de Nistor sau Roman pe final. S-a terminat egal, 1-1, rezultat care menține Pandurii în zona neagră a clasamentului, iar retrogradarea nu mai pare o glumă…