AcasăNews AlertTrei puncte cadou

Trei puncte cadou

Moldovenii lui Porumboiu au câştigat prin două cadouri: primul al arbitrului şi al doilea al lui Mingote

Oltenii şi-au găsit naşii. FC Vaslui este echipa cu care Pandurii are cele mai mari probleme în materie de arbitraj. Nu e meci cu trupa lui Porumboiu în care târgujienii să nu fie furaţi. Acum vreo trei ani, Vasluiul a câştigat la Târgu-Jiu pe cadouri oferite de centralul Ovidiu Haţegan. În tur, la Vaslui, Pandurii a pierdut tot datorită unui arbitru. Robert Dumitru. Acesta a dictat un penalti la Voiculeţ, invenţie care a costat Pandurii 3 puncte. Acum, acelaşi Robert Dumitru şi-a făcut de cap. Din nou centralul a pus mingea pe var când joaca moldovenilor nu mergea, iar la finalul meciului toţi din tribună l-au catalogat pe central drept un arbitru pro Vaslui.

Joi seara, Pandurii a fost echipa mai bună, dar asta nu a ajutat cu nimic. Fotbalistic trupa lui Grigoraş a fost de primele locuri, în timp ce oaspeţii de la Vaslui care se bat la titlu au arătat rău. A fost nevoie de ajutorul arbitrului pentru ca moldovenii să rămână în lupta la titlu. Pandurii a jucat un fotbal bun, a deschis scorul în minutul 21 prin Voiculeţ, mijlocaşul fructificând cu capul o centrare a lui Unguruşan. Degeaba au avut moldovenii în teren perlele Wesley sau Sânmărtean pentru că mijlocul oltenilor a fost de netrecut.

Au vrut să iasă de pe teren

După pauză totul s-a stricat. Pandurii a continuat să joace bine, oaspeţii nu se regăseau însă în minutul 72 a venit un ajutor nesperat. Centralul Robert Dumitru a dictat penalti uşor, la un duel Cardoso-Bello, iar de aici a început nebunia. Grigoraş a făcut semn elevilor săi să iasă de pe teren în semn de protest, Condescu a fugit din lojă pentru a calma spiritele care se aprinseseră. Toată lumea l-a înconjurat pe central care era decis şi făcea semne că a dat penalti corect. Într-un final, după vreo 3 minute de vociferări Mingote s-a dus între buturi şi a primit gol de la Wesley. Între timp Pârvulescu a fost trimis în tribună, fiind eliminat. S-a făcut 1-1, iar imediat Pandurii puteau marca, dar Alex Grigoraş a fost oprit din cursa spre gol de Constantin. Fundaşul a văzut roşu, însă asta nu s-a simţit la final. În minutul 85 oaspeţii au marcat prin Paul Papp şi s-a făcut 2-1 pentru moldoveni. Cadoul de data aceasta a venit de la Mingote care s-a bâlbâit în careu. S-a terminat 1-2, eşec total nemeritat după cum s-a jucat. Însă, Vasluiul rămâne în cursa pentru titlu, iar Pandurii rămâne cu buza umflată.

Nu se poate așa ceva. Am fost dezavantajați. Renunț, nu mai stau pe bancă în ultimele trei etape. Au fost greșeli intenționate. Meritam respect, nu suntem bătaia de joc a nimănui. O să plec acasă! Petre Grigoraș, antrenor Pandurii