12.1 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertVictorie de senzație obținută de echipa de baschet CSM Târgu Jiu

Victorie de senzație obținută de echipa de baschet CSM Târgu Jiu

CSM Târgu Jiu a reuşit, în weekend-ul trecut, în sala Sporturilor, o victorie de senzaţie în Liga Naţională în fața ocupante locului II, FC Argeş Piteşti, cu scorul 78-70. Meciul a fost deosebit de frumos, mai ales că echipa noastră a reușit o „remontata“. A fost cea de a-8-a victorie stagională pentru echipa pregătită de Claudiu Alionescu. Meciul a contat pentru etapa a-26-a din LNBM.

Baschetbaliştii de la CSM Târgu Jiu au început bine meciul şi erau în avantaj după primul sfert, 19-16, dar a urmat o a doua repriză foarte slabă, iar echipa din Pitești a reușit să se impună cu 20-10.

Sfertul trei a fost unul echilibrat, chiar dacă FC Argeș Pitești a ajuns la o diferență de 14 puncte, scor 31-45. Actul trei s-a încheiat la egalitate, scor 19-19. Ultimul act a aparţinut gorjenilor, care s-au dezlănţuit efectiv şi nu au mai putut fi opriţi din drumul către victorie. Sfertul patru a fost şi o demonstraţie de forţă din partea CSM Târgu Jiu, câştigat cu 30-15. Scor final 78-70.

Brandon Sly, cel mai bun jucător

Brandon Sly a fost cel mai bun marcator al gorjenilor cu 24 de puncte reuşite. Rapidul jucător american a mai strâns şi 4 recuperări şi 5 pase decisive. Cei doi sărbătoriţi ai zilei de vineri, Porter Troupe şi Titus Nicoară au jucat excepţional. Căpitanul Porter Troupe a avut o evoluţie excelentă în acest meci în care a reuşit 14p, numai puţin de 13 recuperări şi 9 pase decisive! Titus Nicoară a reuşit şi el 14p, 10 recuperări şi o pasă decisivă.

„Îi felicit pe aceşti băieţi minunaţi“

Claudiu Alionescu, antrenor principal CSM Târgu Jiu, a spus că victoria reușită este una deosebit de importantă deoarece programul echipei a fost foarte dificil în ultima perioadă: „Îi felicit pe aceşti băieţi minunaţi pentru evoluţia şi efortul pe care l-au depus astăzi. Să nu uităm că este al treilea meci în şapte zile, plus o deplasare infernală la Ciuc, din toate punctele de vedere. Am avut o singură zi să pregătim jocul, iar băieţii merită toate felicitările noastre pentru modul în care s-au dăruit şi pentru că au arătat că CSM Târgu Jiu poate produce surprize în acest sezon. Este, cu siguranţă, şi victoria publicului, pentru că ne-a împins de la spate cât am fost conduşi, şi mă bucur că am putut să-i bucurăm cu o asemenea evoluţie şi cu o victorie. Am avut doar 12 mingi pierdute şi, înainte de meci, le-am scris în raportul de joc că dacă vom ţine mingile pierdute sub 14 vom avea o şansă să câştigăm. Este al doilea meci acasă pe care îl terminăm în calitate de învingători şi asta mă bucură”.