17.4 C
marți, aprilie 30, 2024
    AcasăNews AlertVictorie fără glorie!

Victorie fără glorie!

Handbaliştii confirmă şi prin joc că se bat la retrogradare: Energia, victorie greu obţinută în meciul cu lanterna roşie, CSU Suceava

Sezonul 2014-2015 este de departe cel mai dezamăgitor an pentru echipa de handbal Energia Târgu-Jiu din ultimii 10 ani. Se spune în sport că jocul din teren reflectă rezultatele, iar la Energia aceasta sintagmă reflectă realitatea. Handbaliştii de la Energia joacă prost indiferent ce adversar au în faţă, iar până acum victoriile au părut a fi simple accidente, întâmplări. Ei bine, Energia şi-a depus candidatura la retrogradare. În ceea ce priveşte ultimul joc, gorjenii s-au impus greu în faţa unei echipe mult mai subţire din punct de vedere valoric, însă care are scuza lipsei de experienţă.

Joc conform clasamentului

Energia-Suceava a fost de-a lungul timpului un derby. Înainte cele două echipe se băteau la locurile de cupe europene iar acum au ajuns în halul în care se bat la evitarea retrogradării. Moldovenii au strâns de tot robinetul la partea financiară mizând doar pe tineri handbalişti, majoritatea în primul an de seniorat, în timp ce gorjenii au în lot jucători despre care se spune că sunt talentaţi, dar fără a şi demonstra acest lucru. Aşa se face că Suceava, ultima din Liga Naţională şi Energia, penultima din aceeaşi divizie să se întâlnească în meci direct la Târgu-Jiu. Ceea ce a ieşit din această încleştare, duel este o antireclamă handbalului. De fapt, jocul practicat de cele două echipe sâmbătă este oglinda din clasament. La cum s-au prezentat cele două echipe, acestea ar merita ambele să retrogradeze, Suceava pentru că nu are jucători valoroşi, iar Energia pentru că a uitat efectiv să joace ceva deşi la bani lucrurile nu stau conform clasamentului, gorjenii încasând bani frumoşi. Şi mediocritatea se plăteşte uneori.

Greu cu puştii!

Cine s-a îndurat să vadă meciul dintre Energia şi Suceava a putut vedea două echipe care se chinuie să joace handbal. Moldovenii au venit cu ambiţie să-şi joace şansa, în timp ce gazdele continuă să demonstreze că sunt departe de aşteptări. A ieşit un joc încâlcit cu multe erori de ambele părţi, şi tranşat de Energia în favoarea ei abia pe final datorită unor gafe ale oaspeţilor. Scorul de 29-26 e mincinos pentru că pe teren nu aşa au stat lucrurile. „Poate rezultatul a fost mincinos, dar mai multe rezultate au fost mincinoase”, spune antrenorul Liviu Andrieş comentând afirmaţia unui jurnalist. Revenind la meciul propriu zis de sâmbătă seara, Energia a condus în prima parte la 1-2 goluri, gazdele au avut şi patru goluri avans, 11-7 în minutul 25, însă la pauză tabela arăta marja cea mai des întâlnită din primele 30 minute, două goluri diferenţă, scor 12-10. În actul secund, Energia şi-a arătat limitele, şi chiar s-a ajuns să fie condusă de o echipă de tineret lipsită de nume importante. Aşa se face că moldovenii din Suceava au condus cu 15-17 în minutul 41 spre stupefacţia puţinilor spectatori prezenţi la Sala Sporturilor. Însă, oltenii au revenit, şi au preluat conducerea, impunându-se cu 29-26, o victorie fără glorie, însă o victorie care se pune în clasament!