12.1 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăSocialLocul I la tenis de câmp pentru două gorjence

Locul I la tenis de câmp pentru două gorjence

Raluca Ciufrilă şi Mădălina Grigoriu sunt cele două gorjence care au luat locul I la turneul de tenis de câmp desfăşurat în Serbia. Perechea formată din cele două gorjence ne-a reprezentat cu succes judeţul, reuşind să câştige turneul de juniori de gradul 5 Belgrad Open.

Turneul internaţional de tenis de câmp desfăşurat în intervalul 6-10 ianuarie 2014 în Serbia le-a adus locul I celor două participante din Gorj, Raluca Ciufrilă şi Mădălina Grigoriu. Turneul de la Belgrad s-a ţinut pe 6 terenuri de zgură. Cele două gorjence au reuşit să câştige proba la dublu. Perechea Raluca Ciufrilă/Mădălina Grigoriu a câştigat turneul de juniori de gradul 5 Belgrad Open, după ce a învins în finală, scor 6-3, 6-3, dublul Francesca Gariglio (Italia)/Andjela Sebrek (Serbia). Sportiva Raluca Ciufrilă nu este la primă reuşită de acest gen, în anul 2010 câştigând locul I la Campionatul Campionatul Internaţional de Tenis de câmp de la Balş, la categoria de 14 ani iar în 2009 a obţinut titlul de campioană naţională la tenis de câmp, la categoria de vârstă 11-12 ani, în cadrul Campionatului Naţional Individual. Raluca Ciufrilă se pregăteşte acum pentru următorul turneu din Slovenia, obiectivul său fiind acela de a face puncte pentru grand slam-urile de juniori.