18.2 C
sâmbătă, aprilie 27, 2024
    AcasăNews AlertAdio Europa !

Adio Europa !

Misiuni absolut imposibilă: pentru a se califica în sferturi, Energia trebuie să câştige la şapte goluri diferenţă returul de la Lisabona

Energia: Dragomir (7 intervenţii), Rădulescu (1 intervenţie), Motoi, Păiuş (3 goluri), V. Popescu, Mocanu (2), Apolzan (6), Asoltanei (2), Ilieş (3), Geică, Mledenciu (2), Enache, Şandru (4), A. Popescu (2), Mazilu (3). Antrenor: Liviu Andrieş.

Benfica: Ferreirinho (10 intervenţii), Candeias (1 intervenţie), Tavares (9), Lopes, Pais (1), Zaikin, Pedroso (5), Roque (4), Graca (4), Carneiro (3), Silva, Perreira (3), Areia, Costa (3), Carmo (1). Antrenor: Jorge Rito.

Arbitri: Sasa Pandzic şi Boris Satordzija (Bosnia).

Sala Sporturilor Târgu-Jiu, spectatori: 850

La tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Cupei Cupelor, Energia a dat peste cel mai cunoscut nume aflat pe tablou. Benfica Lisabona e un club titrat care nu are nevoie de caracterizare, aşa că se poate spune că Energia a adus la Târgu-Jiu un titan. La fel s-a întâmplat şi anul trecut când tot în Gorj a aterizat o altă echipă supersonică, FC Porto Vitalis. În doi ani am jucat contra celor mai titrate echipe din Portugalia. Am jucat, am încercat să-i învingem, însă am fost departe de-a reuşi asta. Până acum au rezultat trei eşecuri, ultimul la şase goluri chiar la noi acasă.

Meci cu două feţe

E diferenţă mare între Energia şi echipele de top din Portugalia. De la buget pleacă totul, iar orice duel este inegal. Numai cu ambiţie nu poţi reuşi, mai trebuie să şi poţi. Iar Energia nu a putut mai multe în meciul cu Benfica. Efectiv, gorjenii au avut putere doar 30 de minute să se lupte cu masivii handbalişti lusitani, după care au capotat şi au cedat logic. Faptul că au jucat din trei în trei zile i-a cam stors fizic pe handbaliştii lui Liviu Andrieş. Poate dacă tehnicianul mai avea încă 2-3 jucători apropiaţi de valoarea titularilor se putea pune problema învingătoarei. E acel dacă ce a cântărit enorm. Realitatea e alta, iar Energia a pierdut orice şansă la calificare, manşa a doua fiind doar o formalitate pentru portughezi. Superiori fizic, tactic şi ca valoare, Benfica n-a avut probleme la Târgu-Jiu decât în prima repriză. Atunci, echipa lui Andrieş a jucat bine în apărare, s-a descurcat la fel şi în atac, aşa că primele 30 de minute au fost teribil de echilibrate. Dovada, nicio echipă n-a avut mai mult de două goluri avans pe tabelă.

Revebind la evoluţia scorului din prima parte, atât gazdele cât şi oaspeţii au condus, de la 1-0 s-a ajuns rapid la 1-3, pentru ca apoi să fie 6-5 sau 8-9. ultima dată în acest meci când Energia a condus a fost în minutul 27, scor 12-11, după care lusitanii au preluat ştafeta. Au avut un gol avans la pauză, scor 12-13, după care a urmat dezastrul Energiei. Fără idei în atac, obosiţi şi speriaţi de zidul de apărare care-l aveau în faţă înălţat de portughezi, handbaliştii gorjeni s-au chinuit să întoarcă partida în favoarea lor, dar în zadar. Oaspeţii au ştiut se să joace, au schimbat raportul tactic şi având o bancă de rezerve lungă au pus gol după gol pentru o calificare obţinută după prima manşă. După ce că jocul în atac nu mergea, nici în apărare nu ne-am descurcat bine, aşa că Benfica s-a distanţat confortabil pe tabelă. A fost 12-15 în minutul 34, 16-21 în minutul 43, 19-24 minutul 49, 21-28 în minutul 53, 22-30 în minutul 57, pentru ca la final să se înregistreze scorul de 27-33.

Calificarea e jucată

În ceea ce priveşte numele echipei care va merge mai departe nu există nicio necunoscută. Benfica se poate gândi deja la următorul adversar care va ieşi din urne pentru sferturile de finală, în timp ce gorjenilor le-a rămas să-şi apere mândria în cel de-al doilea meci al dublei manşe. Efectiv, la Lisabona handbaliştii vor merge în vizita, dar şi să joace degajat un handbal bun. E imposibil ca cineva să se mai gândească la calificare din tabăra Energiei pentru că oltenilor le trebuie o victorie la şapte goluri la Lisabona. Şi asta după ce au pierdut acasă la şase. Deci, imposibil! Aşa că Benfica e calificată iar Energia eliminată din Cupa Cupelor.