12.2 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertDinamo, greu de ucis

Dinamo, greu de ucis

Rar se întâmplă una ca asta: să iei gol de la aceeaşi echipă de trei ori în decurs de 3 luni după minutul 90 şi de trei ori într-un an antrenorul să-ţi fie eliminat contra lui Dinamo

Edi Iordănescu spunea că s-a plictisit să joace contra lui Dinamo. Doar anul acesta calendaristic, Pandurii şi Dinamo au jucat de şapte ori! Atipic. Tot anormal e şi un alt aspect al acestor meciuri ce fac din vorbele lui Edi legate de plictiseală, o teorie. Există un blestem Dinamo. Nu este posibil ca, în trei din ultimele patru dueluri directe, dinamoviştii să marcheze în minutele de prelungire! Şi ce goluri extrem de importante şi care fac diferenţa! Curat ghinion pentru gorjeni, în timp ce Dinamo ar trebui să pupe la icoane şi să mulţumească Cerului. Dacă dinamoviştii nu ar fi marcat în minutele de prelungiri, acum, gorjenii ar fi avut încă trei puncte în plus şi poate o calificare în sferturi în cupă.

sport-01-14

Doamne, cât ghinion!

Pandurii-Dinamo 2-2 în Liga 1, scor final stabilit de un gol marcat de oaspeţi în minutul 94 după un fault la portarul Stanca! Pandurii-Dinamo 2-3 în Cupa României. Golul victoriei marcat de Dinamo a picat în minutul 92. Dinamo-Pandurii 2-1, gol pentru „câini” în minutul 91. Incredibil cât noroc pe dinamovişti, de necrezut. În niciunul din cele trei meciuri echipa bucureşteană nu a fost peste Pandurii, şi cu toate astea rezultatele sunt de partea câinilor. Toată această serie de rezultate a venit în decurs de câteva luni, un adevărat blestem pentru că se spune pe bună dreptate că aceste goluri picate după minutul 90 sunt doar rodul întâmplării şi al norocului. Iar Dinamo s-a logodit cu şansa în timp ce ghinionul pare că s-a cuibărit în sânul pandurilor.

Favoruri…

Greu de digerat o astfel de serie de meciuri nefavorabile. Aşa că starea de spirit în tabăra pandurilor nu are cum să fie una normală. „Este frustrant pentru că în tur am fost egalaţi în minutul 90+4, după o fază discutabilă clar. Acum s-a rupt echilibrul iar într-o fază discutabilă și încerc să fiu obiectiv și echilibrat, să mă concentrez pe greșelile pe care le-am făcut de joc, pe ce trebuie corectat”, spune plin de nervi Edi Iordănescu. Deşi este un tip calculat, Iordănescu a răbufnit supărat pe ghinionul echipei sale, dar şi pe greşelile arbitrilor, erori decisive. Pandurii a luat un gol din off-side, iar apoi un jucător a fost eliminat din zelul arbitrului Bârsan. Unde mai pui că şi antrenorul a fost trimis în tribună pe motiv că arbitrului i s-a părut că Iordănescu l-ar fi aplaudat ironic. Păi domn arbitru merita să fie oare aplaudat pe bune sau ironic după cum a condus meciul? În fine, Pandurii nu e Dinamo, aşa că noi rămânem cu supărarea şi frustrarea. „Inevitabil te gândești la modul cum s-a rupt echilibrul. Vă rog să analizați faza primului gol marcat de Dinamo, cum s-a luat galben, jucătorul meu plânge în vestiar. Ăsta este efectul cartonașului roșu, care a rupt echilibrul și care a dus la golul doi. La primul galben a împins mingea în spate ca să bată fault, apoi la al doilea a rupt prea ușor echilibrul. Nedelcearu a făcut 30 de faulturi și nu a primit al doilea galben. Jucătorii se uită la mine în gol pentru că simt că nu avem forța din niciun punct de vedere să ne luptăm”, spune Edi Iordănescu extrem de afectat.

Abonat la eliminări

Din păcate, Edi Iordănescu a fost din nou eliminat. Chiar dacă echipei sale i se fac nedreptăţi din partea aşa zişilor arbitrii, aceştia din urmă nu sunt pedepsiţi, ba chiar li se găsesc alibiuri, iar cei care suferă sunt cei mici, cei slabi şi care încearcă să fie corecţi. Iordănescu tinde să devină cel mai dur antrenor din Liga 1, iar asta după a patra eliminare din acest an calendaristic. Bine că se termină anul că domnii arbitrii l-ar fi suspendat pe Edi Iordănescu şi de la masa de Crăciun în familie! Trebuie punctat ceva, Iordănescu a fost eliminat de patru ori îăn acest an şi de trei ori în timpul unor meciuri contra lui Dinamo! Întâmplare sau orchestrare?

„Suntem o echipă mică, de provincie, dar cu personalitate și nu întâmplător am ajuns aici. Suntem conștienți că nu suntem pregătiți să ne luptăm pentru titlu, așa cum credeau mulți, dar n-avem forța de a ne lupta nici cu anumite maniere de arbitraj”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii