sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertDuş rece pentru Energia

Duş rece pentru Energia

Gorjenii au pierdut derby-ul Olteniei şi şansa de a prinde podiumul

Echipa antrenată de Slobodan Nikolic, Energia a pierdut meciul cu SCM U Craiova, iar târgujienii au ratat şansa unica de a se apropia de primele poziţii. Craiovenii ne-au învins, ne-au dat o palmă ce are menirea de-a ne trezi. Poate, după victoriile din ultimele etape lumea prea se entuziasmase la Târgu-Jiu. Aşa, a venit acest duş rece care i-a trezit pe gorjeni.

Ne-au dominat adversarii

Energia a jucat bine doar în primele 10 minute. Şi nici atunci parcă nu a fost un joc prea strălucit, dar oricum, gazdele au fost peste adversarii din Craiova. S-a terminat 21-14, iar lucrurile păreau că sunt în regulă. Mai mult, la jumătatea sfertului doi, Energia conducea şi la 11 puncte avans, 25-14, iar singura necunoscută era diferenţa de puncte la care trupa lui Nikolic se va impune. Oaspeţii parcă s-au trezit din pumni, au echilibrat jocul, iar la pauză distanţa a fost de doar două puncte în favoarea noastră. Ce a urmat după pauză a fost demn de un scenariu de groază. Energia a jucat din ce în ce mai prost, iar în minutul 25 Craiova a pus stăpânire pe controlul jocului pe tabela de marcaj. Câteva minute a fost echilibru, însă în ultimul sfert în rol şi-au intrat şi arbitrii care au luat câteva decizii care au cântărit mult. De la 58-59 s-a ajuns cu un parţial de 0-12 la o distanţă greu de remontat, 58-71. Oaspeţii au câştigat şi au luat două puncte importante cu care au ajuns în faţă în clasament. De partea opusă, Energia a dezamăgit, Nikolic şi-a certat elevii în vestiar şi chiar putea să trimită vreo doi baschetbalişti acasă. Un Giles sau un Vujacic au fost doar purtători de tricou, nu au ajutat deloc echipa gorjeană, nejustificându-şi nici măcar banii pe care îi încasează.

Ce coşmar

La finalul meciului, Slobodan Nikolic era extrem de supărat. „Poate că e mai bine că am pierdut acest meci. Ne făceam iluzii că putem ajunge între primele 4-5, dar acum poate înţelege toată lumea că nu avem jucători pentru acest lucru. Asta e”, a declarat Nikolic. Tehnicianul oltenilor recunoaşte că echipa sa a făcut un meci slab. „Am avut un prim sfert bun, am condus cu 21-14, dar am făcut prea multe greşeli. Şi ofensive şi defensive. După primele 20 de minute trebuia să avem minim 12, poate 15 puncte avans, dar am terminat prima jumătate a meciului având doar două puncte în faţă”, a mai spus Nikolic. Tot tehnicianul gorjenilor susţine că echipa sa a fost răpusă de doi jucători. Dzambic şi Drăguşin au marcat puncte multe, primul 32 de puncte iar al doilea 18. „Am avut în faţă şi un jucător excelent, precum Dzambic. Nu doar pentru că a marcat 32 de puncte, dar a avut şi 5 assisturi şi a făcut un joc foarte bun. Doar Darby şi parţial Steffel au jucat bine pentru noi în acest meci. Şi nu este de ajuns pentru a învinge o echipă bună, precum cea a Craiovei”, a mai declarat Nikolic. Tot Nikolic este de părere că ultimul succes este anulat. „Îmi pare rău, dar victoria de la CSM acum este egală cu zero. Este ca şi cum am pierdut la Bucureşti şi am câştigat acasă. Era o şansă, un bonus pentru noi, putând urca în clasament. Acum rămâne să vedem ce se va întâmpla la meciul cu Mobitelco de acasă”, a mai comentat Nikolic.

Explicaţiile eşecului

Antrenorul Energiei a căutat să explice şi forma elevilor săi. „Darby a fost puţin nervos pentru că a şi fost faultat foarte mult. A suferit cel puţin 10 faulturi care nu s-au fluierat, a jucat de fiecare dată unul singur contra doi apărători. Nici Atanackovic, nici Vujacic, nici Stefan Nikolic şi nici Giles nu l-a ajutat. Au şutat toţi, dar nu au marcat, nu l-au ajutat. Am aruncat mai mult de trei puncte pentru că Dzambic nu s-a apărat în faţă, a ales să vină să facă dublaj la cel care se apăra la Darby, a stat în mijloc mai mereu. Din păcate, de afară nu a venit mai nimic. Scorul de 7/24 la aruncările de trei puncte nu este corect, două dintre reuşite venind când nu mai erau şanse de a reveni. Am avut poziţii foarte bune, am avut timp să pregătim aceste aruncări, dar nu am reuşit să le finalizăm”, a încheiat Nikolic.