12.1 C
sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, ca şi salvată

Energia, ca şi salvată

Târgujienii ar mai avea nevoie de o victorie pentru a-şi „rezolva” singuri situaţia din clasament

Minaur și Energia au împărţit punctele în meciul direct desfăşurat la Baia Mare. Cele două echipe au remizat în cadrul etapei a 7-a a play-out-ului, scor 32-32, iar lupta pentru salvarea de la retrogradare continuă. Este foarte adevărat că oltenii au făcut un pas mare spre salvare, acest egal de la Baia Mare încurcându-i serios pe ardeleni care se văd puşi în situaţia de a juca fiecare meci cu sabia deasupra capului. Cu trei etape înainte de finalul sezonului, Energia are un avans de şase puncte faţă de ocupanta locului 3, loc ce duce la baraj şi este ocupat de cei de la Vaslui. Cu atât mai mult, meciul din acest week-end dintre Energia şi HC Vaslui devine extrem de important nu doar pentru viitorul celor două echipe, ci şi pentru altele.

sport-02-13

Minaur, la mâna Energiei

Cu trei etape înainte de final, Energia pare să fie scutită de griji. Dacă vor remiza sau vor câştiga împotriva celor de la Vaslui, atunci 100%, gorjenii vor fi salvaţi. Ultimul rezultat, egalul de la Baia Mare ajută foarte mult echipa olteană, însă acest egal este puţin cu gust amar. „Am condus până spre final, am fost egalaţi la ultima fază a meciului. Dacă am fi câştigat, vorbeam acum deja de ocuparea unui loc salvator la finalul play-aut-ului.”, spune Doru Geamănu, şeful secţiei de handbal de la Energia.

Evoluţia scorului în acest meci arată un echilibru între cele două echipe. Începutul de joc a fost echilibrat, cele două echipe aflându-se la egalitate după primele patru minute, scor 2-2. Au urmat cinci goluri consecutive pentru HCM Minaur, scorul devenind 7-2 în minutul 9. Oaspeții au revenit la 9-7 în minutul 16. Această diferență s-a păstrat până în minutul 25, când Energia a restabilit egalitatea, scor 14-14, iar la pauză tot oltenii au intrat în avantaj, scor 16-17.
    În partea a doua, oaspeții au evoluat mai bine, aşa că în minutul 37 aveau două goluri avans pe tabelă, scor 20-22. S-a făcut şi 23-22 pentru Minaur în minutul 40, iar timp de vreo 10 minute tot gazdele au fost în avantaj. Până la un moment dat când Energia a preluat ea conducerea cu 25-26. Gorjenii au avut şi 29-31, însă s-a terminat 32-32.

Pentru HCM Minaur urmează ultimele trei meciuri din campionat, dintre care două în deplasare, la Danubius Galați și HC Vaslui, după care în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” va ajunge CSM Ploiești, în ultima etapă.

Urmează duelul cu moldovenii

În schimb, Energia având 35 de puncte acumulate pare scutită de griji cu trei etape înainte de finalul sezonului. „Ne-ar mai trebui o victorie din cele trei etape şi am fi salvaţi. Sper să ne impunem în meciul de sâmbătă cu Vaslui, să luăm cele trei puncte şi astfel să fim scutiţi de orice grijă pentru ultimele două runde”, a comentat Doru Geamănu. Meciul dintre Energia şi HC Vaslui se va disputa sâmbătă de la ora 17.00 la sala Voievod Litovoi.

„Mai avem nevoie de o victorie pentru a termina 100% pe unul din primele două locuri. Eu am spus de la bun început că este o luptă teribilă pentru salvare, şi iată că se adevereşte. Nu vom avea meciuri uşoare până la final, clasamentul s-a strâns, însă noi ne putem uşura misiunea printr-o victorie în meciul cu HC Vaslui”, Doru Geamănu, preşedinte Energia