Energia Rovinari – Asesoft Ploieşti 69-87 (21-18, 19-18, 16-26, 13-25)

Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 850

Energia: Watson (12), Troupe (17), Bratoloveanu, Ştefan (3), Vlaicu (3), Djapa (10), Tudosă, Alionescu, Karpelesz (6), Aktaş, Milosevic (11), Keerles (7). Antrenor: Radu Stroescu.

Asesoft: Adamovic (14), Szijarto, Burlacu (18), Negoiţescu, Mohammed (6), Tica (7), Lee (4), Krapic (8), Dumitrescu, Movileanu (5), Popovic (15), Guţoaia (10). Antrenor: Vladimir Arnautovic.

Arbitri: Bogdan Podar, Nicolae Dragoş, Ciprian Ciocan.

Echipa de baschet Energia Rovinari a cedat în meciul trei din play-off contra Asesoftului. Astfel, pentru Energia sezonul s-a încheiat după această serie de trei înfrângeri. După ultimul eşec, cel cu 87-69 este unul mincinos şi la care arbitrajul a pus serios umărul. Gorjenii au dat o ripostă bună adversarului, au jucat bine, dar momentele de slăbiciune au cântărit decisiv. Totul s-a jucat în minutul 27, atunci când la scorul de 46-37, Energia a ratat desprinderea la 11 puncte, oferindu-le ocazia adversarilor să vină tare din urmă. Cu un parţial de 17-0 pentru Asesoft s-a ajuns la 46-54, iar meciul era jucat. Până la final a mai contat doar diferenţa, una mincinoasă după evoluţia din teren a oltenilor.

După un astfel de meci, antrenorul echipei adverse, Dado Arnautovic a recunoscut că diferenţa de la final a fost una mincinoasă. „Eu am declarat înainte de acest meci că mă aşteptam să fie un meci strâns şi a fost un meci strâns. Chiar dacă diferenţa de pe tabelă la finalul meciului nu spune acest lucru, dar primele două sferturi Energia a jucat foarte bine. Sfertul trei şi sfertul patru a făcut diferenţa în acest meci, în special în apărare. Apoi au venit şi aruncările de la distanţă. Băieţii mei au prins curaj, după o apărare bună, să arunce şi de la distanţă. Pe undeva am ştiut că Energia nu va rezista până la final, fără doi oameni de bază, Darby şi Jazvin. După mine, Energia este o echipă care merita un loc mult mai sus decât a ocupat la finalul sezonului. Felicit Energia cum a jucat tot sezonul, chiar şi în această serie de play-off”, a spus Arnautovic.

De partea opusă, antrenorul Energiei, Radu Streoscu era trist. „Un meci în care am avut două reprize diferite. În prima parte am impus un ritm rapid, aşa cum am făcut pe tot parcursul campionatului. Ne-am apărat foarte bine şi asta le-am spus înainte de meci, la vestiar, băieţilor, că putem câştiga cu o singură condiţie: să ne apărăm aşa cum trebuie. Am făcut acest lucru 25 de minute, apoi s-a întâmplat ceva. Până la urmă, cred că am terminat cu capul sus, chiar dacă a fost o diferenţă de 18 puncte. Aşa cum a spus şi antrenorul de la Ploieşti, cred că este o diferenţă mincinoasă şi cred că trebuia să fie o diferenţă mai mică şi chiar să câştigăm. Dar, de asta este frumos baschetul. Şi când pierzi trebuie să ţii capul sus şi să înveţi din greşeli. Asesoft a câştigat meritat, pentru că este o echipă mult mai experimentată”, a declarat Radu Stroescu.