• Ceahlăul Piatra Neamţ: Calancea- Markovici, Gorea, Ichim, Slavickas – Nagy (46 Ştefănescu), Aldea, Wellyson (23 Tăbăcariu), Margină – Sialmas (68 Popadiuc) – Cârjan.
  • Pandurii Târgu-Jiu: Gliwa – Pleaşcă, Cordos, Vasiljevic, Momcilovic – Anton (57 M. Roman), Pintilii, Nistor – Raduţ (85 Unguruşan), Matulevicius (73 Eric), Nicoară.
  •

• Au arbitrat: Iulian Dima, Iulian Radu, Vlad Bârleanu. Rezervă: Ionuţ Coza.
  • Cartonaşe galbene: Pleaşcă, Matulevicius, Nistor, Pintilii, Unguruşan.
  • Stadion: Ceahlăul, spectatori: 500
  • Teren agricol sau teren de fotbal? Aceasta este întrebarea legată de suprafaţa pe care s-a jucat meciul de fotbal de prima ligă dintre Ceahlăul Piatra Neamţ şi Pandurii Târgu-Jiu. Fotbalul în mocirlă nu poate fi spectaculos, aşa că cei care s-au uitat la tv au văzut o luptă în surdină tipic fotbalului mic de pe la noi din judeţ. Acesta aşa zis meci de fotbal s-a încheiat cu un nedecis 1-1 care nu ajută mai pe nimeni.

Au ratat…victoria

Pandurii este peste Ceahlăul, nu doar în clasament, dar şi ca valoare individuală a jucătorilor. Niciodată Aldea sau Margină nu pot fi peste Anton, Nistor sau Pintilii. Şi totuşi, au fost egali pe teren, de fapt pe aşa zisul teren de fotbal care a semănat mai mult ca un câmp agricol desfundat. Acest „gazon” a fost mai de ajutor moldovenilor în lupta cu oltenii pentru că dacă s-ar fi jucat pe iarbă şi nu în mocirlă, altul ar fi fost rezultatul. Însă, ceea ce contează este că s-a terminat egal, 1-1, ambele echipe câştigând câte un punct, golurile fiind marcate de Sialmas în minutul 54 şi Matulevicius în minutul 59. Trebuie spus că moldovenii au avut şi o bară în prima parte prin autorul golului, însă cele mai multe ocazii clare de gol le-au avut oltenii în special în partea a doua. Ghinionul a făcut ca la final, Pandurii să termine doar la egalitate cu Ceahlăul, cel puţin ratarea lui Roman din minutul 94 fiind una rarisimă, şut din 8 metri exact în portarul Calancea care efectiv nu a avut reacţie!

Dezamăgire la final

Antrenorul pandurilor a alocat un spaţiu important terenului de joc atunci când a vorbit după meci. „Am venit aici pentru 3 puncte, îmi doream să legăm două victorii după victoria de la Cluj. Dar asta e, plecăm cu un punct, nu avem ce să facem. Din păcate, condiţiile în care s-a jucat meciul anulează orice plus de calitate pe care o echipă îl are. Din punctul meu de vedere, eram echipa de calitate superioară, de posesie, care preferă să joace mult timp poziţional, care are iniţiativa şi controlează jocul. Dar în condiţiile acestui teren, nu numai că se pune în pericol integritatea jucătorilor, ceea nu este normal, dar devine şi un meci de luptă, de uzură, joc care nouă clar nu ne-a convenit. Sunt reguli pe care trebuie să le respectăm, vorbim de terenuri încălzite, dacă tot beneficiem de aceste instalaţii, trebuie să avem şi parte de ele. Nu poţi să joci în asemenea condiţii, nu se puteau lega două pase”, a comentat Edi Iordănescu la câteva minute după terminarea jocului de la Piatra Neamţ.

Mai mult, tehnicianul a căutat să vadă şi alte părţi ale acestui joc disputat efectiv în condiţii anormale pe mocirlă. „Suntem supăraţi desigur, traversam un moment bun şi, după victoria de la Cluj, doream să câştigăm şi aici pentru a avea linişte înaintea meciului cu Dinamo de marţi. Dar asta este, mergem înainte, eu oricum felicit jucătorii pentru implicare, pentru lupta care au dus-o, ştiu că şi ei sunt trişti dar mergem înainte. Până la urma urmei, este un punct care schimbă clasamentul. E bine că am reuşit să revenim în joc pentru am primit gol pe un fond de joc în care adversarul nu spunea nimic, nu punea poarta noastră în pericol. Dacă terenul era altfel, jucam şi noi cu mingea la firul ierbii. Era altceva, dar nu putem spune că dacă terenul era bun, câştigam cu siguranţă, nu ar fi fair-play faţă de adversar”, a mai spus Edi Iordănescu.