AcasăNews AlertSuper Pandurii, super victorie !

Gorjenii au câştigat trei puncte uriaşe în deplasarea de la Cluj

• Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – Anton (60 Eric), Pintilii – Buleică (68 Shalaj), Nistor, Nicoară – M. Roman (74 Matulevicius). Antrenor: Edi Iordănescu

• Observatori: Nicolae Grigorescu şi Aurel Beldeanu.
  • Stadion: CFR (Doctor Constantin Rădulescu) – Cluj Napoca
  • Spectatori: 1.000
  • Cartonaşe galbene: Lopes (63), Muniru (79), Deac (80) / Pintilii (27), Nicoară (33), Eric (73), Shalaj (74)
  • Pandurii este o echipă care joacă un fotbal bun, iar aseară la Cluj împotriva CFR-ului gorjenii au jucat bine şi eficient. Târgujienii au practicat un fotbal frumos şi eficient, exact aşa cum vrea Edi Iordănescu. După meciul ratat acasă cu CSU Craiova, târgujienii au mers la Cluj să recupereze punctele pierdute şi să urce deasupra liniei de retrogradare, ceea ce au şi făcut. Aseară, Pandurii a umilit CFR-ul în Cluj, le-au administrat ardelenilor o corecţie dură şi severă, însă importantă pentru ceea ce va urma mai departe în campionat. o seară de vis pentru Pandurii şi una de coşmar pentru fosta campioană a României, CFR, însă un 4-0 pentru Pandurii care a luat trei puncte de aur.

Senzaţionalul Nistor

Faţă de meciul de acasă cu CSU, Iordănescu l-a avut la dispoziţie pe Dan Nistor, iar acest mijlocaş a arătat că lipsa lui în meciul precedent chiar s-a simţit. Efectiv, Nistor a fost decisiv reuşind să demonstreze că este un fotbalist important în angrenajul oltenilor. Totul a început în minutul 2 când Nistor l-a deschis perfect în stânga pe Momcilovic, acesta a centrat pe jos în faţa porţii iar Roman din 6 metri a trimis balonul în poartă. Atacantul a ajuns la cota 9 în Liga 1 cu această reuşită. Gorjenii au continuat să joace bine, iar în minutul 17 Nistor a oferit o nouă super pasă în diagonală de 50 de metri până la Nicoară care din 11 metri a tras în portarul gazdelor. Presiunea oltenilor a continuat şi în minutul 24 după şutul lui Anton de la 16 metri portarul Amadio a respins în faţă, iar Vasiljevic din 6 metri a tras în transversală. După această fază, gazdele au schimbat ceva în teren, au jucat altceva, gorjenii au făcut un pas în spate, iar Chanturia a trimis primul şut pe spaţiul porţii oltene, minge prinsă fără probleme de Gliwa. Cum gazdele au ieşit la joc, au împins liniile spre buturile lui Gliwa, însă fără a aduce pericol la poarta olteană, jocul pierdea din spectaculozitate. În minutul 39 ardelenii au fost aproape de egalare la devierea cu capul a lui Roman, mingea trecând agonizant pe lângă poartă. Însă nu a fost 1-1, ci 0-2, Nistor a centrat de la colţul terenului, iar portarul Amadio a respins mingea în propria poartă, un autogol extrem de important.

Actul lui Eric

În partea a doua, gorjenii nu s-au mai aruncat în atac, au fost mai reţinuţi, au stat bine în teren închizând culoarele spre poarta lui Gliwa. De partea opusă, CFR-ul degeaba a avut mingea pentru că nu putea sparge lacătul oltean, nu reuşea să desfacă jocul defensiv al pandurilor. Acest joc la aşteptare al pandurilor nu a produs ocazii la nicio poartă timp de vreo 20 de minute jucându-se fără a se consemna ceva la vreuna din porţi. Iordănescu a decis să-l trimită în teren pe Eric, iar acesta s-a evidenţiat în minutele jucate cu câteva driblinguri şi pase interesante. Din piciorul lui Eric a venit şi prima mare ocazie, pasa lui Eric pentru Shalaj a fost finalizată de ultimul cu un şut la colţul scurt scos de portarul advers. După un minut, Eric şi-a încercat şi el şansa, dar şutul lui slab a fost prins de portar. Însă, în minutul 82 Eric a marcat cu un şut de la marginea careului ducând scorul la 0-3, ardelenii contestând golul pentru un presupus henţ. Însă, nu a fost tot, Eric a mai dat şi o pasă de gol pentru Shalaj care din 8 metri a trimis printre picioarele lui Amadio pentru un incredibil 0-4!