AcasăNews AlertVictorie importantă obținută de echipa de baschet CSM Târgu Jiu. Șanse de...

Victorie importantă obținută de echipa de baschet CSM Târgu Jiu. Șanse de calificare în play-off

CSM Târgu Jiu a reuşit, sâmbătă, 8 ianuarie, o nouă victorie în Liga Naţională de Baschet, la primul meci pe teren propriu în 2022. Echipa gorjeană a trecut de Athletic Constanţa, scor 81-70. Oaspeţii au început mai bine meciul şi au câştigat primul act al confruntării, dar începând cu sfertul doi, gruparea gorjeană a trecut la cârma jocului şi s-a impus în celelalte trei secvenţe ale partidei. Scorul pe sferturi a fost: 14-19, 24-18, 26-21, 17-12. Meciul a contat pentru etapa a-14-a din LNBM.

În faţa unui public numeros, antrenorul Jordanco Davitkov a început meciul cu următorul „5”: Porter Troupe, Kevin Allen, Brandon Sly, Stefan Glogovac şi Octavian Ilie.

Kevin Allen a fost cel mai bun om al grupării gorjene cu 19 puncte marcate, 14 recuperări şi 4 pase decisive, în timp ce Porter Troupe a fost providenţial în momentele cheie ale partidei. Căpitanul gorjenilor a acumulat 14p, 4 recuperări şi un asist. Evoluţii de excepţie au avut şi Brandon Sly cu 13p, 3 recuperări şi 4 pase decisive, Ahmed Bashir cu 12p, dar şi Titus Nicoară, revenit lângă echipă după ce a absentat la meciul de la Ploieşti. Titus a înscris 10 p, a avut 7 recuperări şi un asist.

„Aportul fanilor a însemnat foarte mult în victoria obținută“

Prin victoria obținută în fața formației Athletic Constanţa, echipa CSM Târgu Jiu păstrează în continuare șanse de a ocupa un loc de play-off.

Antrenorul Jordanco Davitkov a fost încântat şi de reacţia fanilor la primul meci din acest an al grupării gorjene: „A fost o sală plină, la fel ca și în alte dăți, iar aportul fanilor a însemnat foarte mult în victoria obținută. A fost o coeziune bună între fani și echipă“. Acesta speră la un rezultat pozitiv și cu echipa din Oradea, deși va fi destul de dificil“.