AcasăNews AlertEchipa de baschet CSM Târgu Jiu, surclasată de cu SCM U Craiova

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu, surclasată de cu SCM U Craiova

CSM Târgu Jiu a disputat duminică, 20 februarie, meciul restanţă cu SCM U Craiova, care a contat pentru etapa a 16-a din Liga Națională de Baschet Masculin. SCM U Craiova, finalista Cupei României, s-a impus cu scorul de 86-67, pe sferturi 18-13, 33-15, 16-18, 19-21. Ahmed Bashir a fost cel mai bun om al gorjenilor, cu 21 de puncte marcate.

Fără a-l putea folosi la acest meci pe Ken Darrius Hamilton, fără drept de joc, situație datorată faptului că jucătorul american nu facea parte din lotul CSM Târgu Jiu la data la care trebuia să se dispute meciul și conform regulamentelor FRB acesta nu putea fi folosit în meciul restanță, dar şi fără Malik Morgan, care din motive medicale nu a putut juca în acest meci, Claudiu Alionescu a început partida din Polivalenta din Bănie cu următorul „5”: Porter Troupe, Bashir Ahmed, Brandon Sly, Titus Nicoară şi Octavian Ilie.

Craiova a forțat în primele două reprize, după care a redus motoarele.

Malik și Hamilton nu au putut juca pentru echipa din Târgu Jiu

Claudiu Alionescu, antrenorul CSM Târgu Jiu, a explicat la finalul meciului diferența a fost făcută de faptul că nu l-a putut folosi pe Hamilton, dar şi indisponibilittaea de ultimă oră a lui Malik Morgan: „Aşa cum ne aşteptam a fost un meci foarte fizic. Din păcate, pe lângă Hamilton, astăzi l-am pierdut şi pe Malik Morgan, care nu a putut evolua din motive medicale. Ne-am pierdut concentarea în sfertul 2 pentru câteva momente, unde am cazut şi fizic şi acolo cred eu că s-a făcut diferanţa. Vreau să-i felicit pe jucători pentru efortul depus astăzi, aşa cum spuneam foarte greu şi în condiţii normale, dar mai ales acum. De asemena, vreau să-i felicit pentru că nu au căzut şi au încercat să revină şi au luptat până la final. Ca şi minus, încă suferim la procentajele la aruncările de afară şi asta este puțin îngrijorător”.

Echipa pregătită de Claudiu Alionescu va evolua după acest meci restanță de la Craiova, peste o săptămână, într-o etapă în devans, pe 28 februarie, pe terenul echipei campioane, U BT Cluj Napoca.