AcasăNews AlertEnergia, umilită în Europa!

Energia, umilită în Europa!

Echipa de handbal Energia a cedat la 14 goluri diferenţă meciul tur din primul tur al Cupei EHF

Cupa EHF este o pălărie prea mare pentru Energia. Echipa antrenată de Liviu Andrieş a fost călcată în picioare de Dinamo Bucureşti în manşa tur a primului tur preliminar din Cupa EHF. Chiar dacă a avut statut de cap de serie la tragerea la sorţi, Energia a fost net sub adversarul venit din lista aut-siderilor. Energia a pierdut într-o manieră categorică, la 14 goluri diferenţă, aşa că deja vorbim de un scenariu SF în legătură cu şansele la calificare mai departe. „Să fim realişti, nu mai avem şanse. Important pentru noi devine campionatul”, spune şeful secţiei de handbal de la Energia, Doru Geamănu.

sport-02-7

Repriză secundă mizerabilă

Dinamo-Energia nu a fost la tv. Şi bine că nu a fost pentru că oltenii s-ar fi făcut de râs în direct. Din păcate, Energia a arătat din nou ca o echipă mediocră, limitată şi care nu poate să-şi depăşească limitele. Au fost speranţe înainte de meci, ba chiar oltenii s-au alimentat cu ceva iluzii şi în prima parte a jocului, dar treptat totul s-a stins. Gorjenii au început bine, s-au apărat exact, au atacat cu eficienţă, aşa că primele minute Energia a fost echipa care a condus. Dar, a fost un simplu foc de paie, a fost ceva parcă întâmplător. Gazdele de la Dinamo şi-au dat drumul la joc, de partea opusă au început să apară gafele şi acele erori prosteşti pe faza de atac, iar în apărare nimic parcă nu mai ieşea. Inevitabil, Dinamo a ajuns să conducă pe tabelă, ba chiar să încheie repriza în avantaj de patru goluri, scor 15-11. După odihnă, lucrurile au început să scape de sub control în ceea ce priveşte Energia. Efectiv jocul s-a schimbat radical, Dinamo juca perfect în timp ce Energia arăta ca o echipă formată cu 5 minute înainte de joc. Dacă gorjenii abia găseau calea spre gol, de partea opusă aproape că nu era atac fără gol marcat. În timp ce linia de 9 metri a Energiei gâfâia, greşea şi presta un joc mizerabil, de partea opusă adversarii nici nu aveau emoţii în a finaliza atacurile. Din cele 18 goluri în partea secundă marcate de Dinamo, 15 au fost marcate din aruncări de la mare distanţă. Inevitabil s-a ajuns la diferenţe mari de scor, 24-17 în minutul 41, 31-21 în minutul 52 sau 38-24 la final. Aşadar zarurile au fost aruncate, iar returul de duminică de la Târgu-Jiu aproape că nu mai contează. Se joacă doar pentru că trebuie să se joace, şi atât.

Realişti !

Cei de la Energia dau dovadă de realism. „Calificarea e aproape imposibilă, doar de o minune mai putem vorbi. Nu ne gândim la calificare”, spune şeful secţiei de handbal, Doru Geamănu. Şi antrenorul Liviu Andrieş este pe aceeaşi lungime de undă. „Vom juca pentru onoare în retur, calificarea este clar decisă. Străinii lui Dinamo au făcut diferenţa, au jucători care au evoluat foarte mulţi ani în cupele europene, iar acest lucru a contat foarte mult”, a menţionat Liviu Andrieş.

Minusurile Energiei

Mai mult, preşedintele Energiei a făcut o radiografie a meciului din capitală. „În prima repriză am început bine, am jucat bine, ne-am apărat bine. Uşor-uşor au apărut inexactităţile pe atac, evoluţie mai slabă a interilor de pe partea stângă. Spre finalul primei părţi Dinamo a ajuns la patru goluri. Repriza a doua a fost un fiasco. Cu cât trecea timpul cu atât nu ne ieşea nimic pe atac şi apărare. Portarii nu au mai scos nimic, la un moment dat au căzut toţi. Aş remarca un singur lucru, evoluţia unui jucător strălucitor, Bogdan Mănescu. Dar, nu am avut un om care să poată să coordoneze echipa noastră, să-i facă pe ceilalţi să iasă din pasa neagră în care intraseră. Antrenorii au încercat diverse soluţii, multe schimbări de jucători, dar niciuna nu a fost să scoată echipa din impas. Am cedat total până la final”, a spus Doru Geamănu.

„Sincer, nu mă aşteptam la o asemenea diferenţă, dar eu cred că n-ar trebui să ne considerăm deja calificaţi sută la sută. Orice meci se poate întoarce. Este un avantaj bun, dar cred că şi meciul retur va avea miza lui”, Eliodor Voica, antrenor Dinamo

Dinamo: Ionuţ Irimuş 3 – intervenţii, Ştefan Grigoraş 5 – intervenţii, Darius Makaria 1 – intervenţie; JakovVrankovic 11g, Pierre Ragot 9g, Ibrahima Diaw 6g, Flavius Cîmpan 4g, Adrian Băluţ 2g, Mirko Milasevic 2g, Alireza Mousavi 2g, Dan Savenco 1g, Muhamed Zulfic 1g, Marius Mocanu, Liviu Mironescu, Ciprian Vancea, Răzvan Răpciugă. Antrenor: Eliodor Voica.

ENERGIA: Adrian Ţenghea – 6 intervenţii, George Şelaru; Adrian Chiruţ 6g, Florin Acatrinei 5g, Bogdan Mănescu 4g, Ionuţ Nistor 4g, Paul Giotoiu 2g, Dragoş Iancu 1g, Răzvan Mledenciu 1g, Claudiu Dediu 1g, Mădălin Ţuţu, Andrei Enache, Florin Bejenariu, Ştefan Tîrzioru, Rareş Păunică, Bogdan Şoldănescu. Antrenor: Liviu Andrieş.