14.7 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertJoc slab, rezultat pe măsură !

Joc slab, rezultat pe măsură !

Gazdele de la FC Braşov erau înaintea meciului cu Pandurii cu lotul decimat, dovadă fiind faptul că pe bancă erau doar patru rezerve din care doi juniori. Mai mult, cu moralul căzut după eliminarea din Cupa României, braşovenii nu prea aveau miză în meciul cu Pandurii. Gorjenii, scăpaţi de la retrogradare doreau doar să obţină un rezultat pozitiv şi astfel băieţii să-şi mai îmbunătăţească situaţia financiară. Dar a ieşit un meci slab făcut de ambele echipe, oaspeţii pierzând pe merit meciul.

Meciul de la Braşov a început bine pentru gazde, acestea deschizând scorul din penalti în minutul 7. Viera l-a faultat în careu pe atacantul Cardoso, iar Ilyeş a transformat fără probleme penaltiul. Apoi, oaspeţii au ieşit la joc, au atacat haotic şi fără a da emoţii gazdelor, aşa că plictiseala a cuprins atmosfera. Până spre finalul primului mitan nu s-a mai consemnat nicio fază de poartă, ambele echipe fiind preocupate să se anihileze. Oaspeţii au avut mingea, dar nu s-au lipit la vreo ocazie de poartă. În condiţiile în care singurul şut pe poartă al ambelor echipe în prima repriză în afara penaltiului transformat de Ilyeş a fost expediat de către Brata în minutul 44, se poate face o idee asupra jocului practicat de ambele echipe în prima parte a meciului de ieri.

Partea a doua a fost mult mai spectaculoasă, dovadă faptul că s-au înscris patru goluri. Gazdele au marcat primele în minutul 58 prin Cardoso, dar după trei minute Vranjes a redus din handicap după ce a transformat penaltiul. Gazdele au continuat să apese pedala de acceleraţie şi au mai marcat o dată prin Majernik în minutul 83. Şi oaspeţii au mai înscris o dată prin Stromajer, acesta înscriind cu poarta liberă după o pasă venită de la Voinea, aşa că rezultatul final a fost 3-2.

Azi, verdictul de la TAS

Fotbalul românesc e în fierbere. Memoriul depus de Pandurii la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Luasanne în cazul neprogramării meciului cu Oţelul va avea azi finalitate. Juraţii acestui tribunal vor da verdictul, iar gorjenii speră să obţină câştig de cauză şi la mijlocul acestei săptămâni să joace contra Oţelului Galaţi. Cert este că dacă oltenii vor avea câştig de cauză, meciul se va juca până sâmbătă, aşa că Pandurii poate decide soarta titlului. „Nu cred că TAS-ul nu e de acord ca o echipă campioană să fie decisă la masa verde” este mesajul dat de Mitică Dragomir. Şi Marian Iancu de la Timişoara este sigur că meciul se va juca. „Sigur o să se joace meciul”, a comentat Iancu în timp ce Marius Stan de la Galaţi spune că „poveşti, meciul nu se va mai juca şi rezultatul va rămâne cel de la masa verde”.

Până una alta, gorjenii trebuie să-şi rezolve litigiul pe care-l au cu Benone Lazăr, patronul echipei Internaţional Piteşti solicitând achitarea de urgenţă a unei sume de bani provenite din transferurile făcute în vară. „O să demonstrăm că am plătit, mai avem o rata scadentă în iunie”, spune Condescu, oficial care este convins că echipei sale i se va ridica sancţiunea de neprogramare pentru meciul cu Vaslui din ultima etapă.