14.4 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertNe-au bătut azerii !

Ne-au bătut azerii !

În prima repriză Petre Grigoraş a mizat pe un 11 lipsit de omogenitate, toate noutăţile fiind introduse să joace. Astfel, gorjenii au evoluat în formula: Horvat – Popete, Tataru, Rada, Neagu – Ciucur, Avramescu, Militaru, Cardoso – Stupic, Conrado. Lipsa de omogenitate s-a şi văzut, Pandurii fiind o echipă care nu a fost în stare să aibă posesie, să-şi creeze ocazii şi astfel să conteze în meci. În schimb, azerii de la FC Baku au fost vioara întâi a primului act. Azerii au şi deschis scorul în minutul 28 după care şi-au mai creat alte două bune situaţii de a marca, la prima ocazie Horvat reuşind să apere miraculos, după care şi bara laterală i-a salvat pe olteni de la un 2-0 pe tabela de marcaj.

După pauză, Grigoraş a schimbat liniile. În teren au intrat cei care au şanse mari să fie titulari în retur. Lazar – Matei, Chiricheş, Cardoso, Grecu – Băcilă, Nistor, Hidişan, Brata, Cristea – Lemnaru. Gorjenii au preluat conducerea jocului, au avut posesie aşa că adversarii au trecut rar centrul terenului. Apărându-se supraaglomerat pe două linii, azerii au reuşit să-i ţină pe români la 30 – 40 metri de poartă, ceea ce a făcut ca oltenii să nu fie periculoşi. Au ieşit totuşi patru ocazii, două şuturi ale lui Nistor pe lângă poartă, un şut din lovitură liberă de la 20 de metri parat de portarul advers şi apoi un „cap” pe lângă al lui Lemnaru. Au mai urmat pe final două şuturi ale lui Matei şi Brata, însă scorul a rămas acelaşi, 1-0 pentru FC Baku.

Victorie pentru Pandurii II

Echipa a doua a pandurilor se află şi ea în cantonament în Antalya. Tot ieri, dar înaintea meciului echipei mari, echipa antrenată de Gabi Zahiu a jucat primul meci amical în Antalya, partidă câştigată cu scorul de 3-2 contra celor de la Spartak Moscova II. Ruşii au deschis scorul, însă gorjenii au egalat prin Nicoloff, după care au preluat conducerea jocului după golul lui Golea, 2-1 fiind scorul pauzei. Imediat după odihnă, Bertea a făcut 3-1, pentru ca pe final ruşii să reducă din handicap şi să stabilească scorul final, 3-2. „A fost un meci bun de angajament, ruşii au o echipă de gabarit care ne-a pus reale probleme. Am câştigat cu 3-2 în condiţiile în care Gabi Zahiu a rulat tot lotul” a declarat directorul sportiva al pandurilor, Viorel Cioară. De remarcat că la echipa a doua au evoluat şi Chibulcutean, Arrieta şi Orac.