16.5 C
duminică, mai 19, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, greu de ucis !

Pandurii, greu de ucis !

– Pandurii a avut ghinion la Timişoara, oltenii au fost egalaţi de Zicu în minutul 90

Timişoara a avut meciul naiba contra pandurilor. Echipa lui Petre Grigoraş este în vârf de formă, a bătut CFR Cluj, Universitatea Craiova, Victoria Brăneşti iar acum Poli Timişoara a păţit-o şi ea. E clar că Grigoraş a făcut din Pandurii o nucă tare, greu de spart de nişte echipe care i-au privit de sus pe gorjeni. Bine aşezaţi în teren de un super specialist în fotbal, Pandurii poate câştiga în faţa oricărei echipe indiferent unde joacă. Cu puţin noroc aseară puteam câştiga şi produce astfel Timişoarei prima înfrângere din acest sezon…

În prima repriză a meciului de pe Bega, oltenii au ştiut să anihileze jocul unei echipe care nici nu se gândea să nu-şi treacă în cont cele trei puncte. Poli Timişoara mai mult îşi făcea calcule cum va ajunge pe primul loc şi cât timp va staţiona acolo, nici gând să-i ia în serios pe olteni. Deşi erau avertizaţi de ultimele trei evoluţii ale pandurilor, timişorenii credeau că şi-au făcut meciul uşor în minutul 26 atunci când Magera a deschis scorul în urma unei greşeli în apărare a lui Pleaşcă, jucătorul pandurilor căzând în fund în faţa vârfului. Dar, Timişoara a primit lovitura sub centură în minutul 39, atunci când Pleaşcă i-a centrat perfect lui Vranjes, iar acesta de la 16 metri a trimis din voleu mingea în poarta porţii lui Pantilimon. Era 1-1 iar oltenii îşi arătau colţii.

După pauză, toată lumea se aştepta la un asediu la poarta lui Mingote, însă nu a fost chiar aşa. Pandurii a continuat să stea bine în teren, nu a dat spaţii adversarilor iar jocul timişorenilor scârţâia din temelii. Mai mult, oltenii au dat lovitura după o pasă lungă a lui Viera pentru Lemnaru, atacantul pandurilor scăpat de la limita off-sideului a marcat pe sub Pantilimon. La 1-2 au apărut vociferările din tribună. Practic, acest gol a turnat plumb în picioarele gazdelor care au acuzat scorul. Visele de prea mărire ale Timişoarei au devenit coşmar, iar gazdele în loc să ajungă pe primul loc şi să aştepte cu încredere finalul de campionat trebuie să continue să lupte şi să spere la acea poziţie mult râvnită. În meciul de aseară nu s-a văzut o diferenţă între cele două echipe, dacă cineva ar fi fost adus în tribună şi pus să urmărească meciul iar la final era întrebat care este echipa care se bate pentru titlu, cu siguranţă răspunsul ar fi fost : Pandurii.
    Când nimeni nu mai credea, în minutul 90 Zicu a marcat şi a egalat, aducând Timişoarei un punct nesperat. Rămânem cu primul rezultat pozitiv pe Dan Păltinişanu după cinci înfrângeri la rând.