La peste 30 de grade, gorjenii tremură după duşul rece din meciul cu Steaua

Pandurii Târgu-Jiu: Mingote – Unguruşan, Vasco Fernandes, Şandru, Momcilovic – Mrzljak, Piţian (M. Roman 46) – Ciucur, Nistor, Răduţ (Anton 64) – Hora (Munteanu 69). Antrenor: Edward Iordănescu.

Steaua: Cojocaru – Râpă, Papp, Toşca, Guilherme – Breeveld, Tahar – Adi Popa (Mihalcea 76), Stanciu (Hamroun 58), Chipciu – Tade (Tudorie 67). Antrenor: Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: Piţian (40), Munteanu (88) / Chipciu (20), Tahar (42)

Arbitri: Marius Avram (central) – Vasile Marinescu, Daniel Mitruţi (asistenţi) – Denis Haidiner (rezervă)

Observatori: Patriţiu Abrudan, Marin Petrache

Stadion: Municipal Tr. Severin, spectatori: 12.800

sport-02-20

Începe să se împământenească scorul de 0-3 în duelul Pandurii-Steaua. În decurs de două luni de zile, steliştii au administrat două înfrângeri la scor de neprezentare gorjenilor, ambele pe vreme de caniculă. Efectiv gorjenii au avut parte de două duşuri cu gheaţă, însă elevii lui Edi Iordănescu trebuie să înveţe din aceste două înfrângeri şi să încerce pe viitor să nu mai repete erorile comise. Vorbim de erori pentru că în mare acestea au făcut diferenţa, însă şi aceste gafe au scuza lor. E clar că jocul pandurilor suferă, se vede că târgujienii nu sunt omogeni, dovada cea mai bună fiind evoluţia liniei de fund cu multe carenţe….

Gafe multe

Povestea trebuie să meargă mai departe, nu e loc de plâns după Pandurii-Steaua 0-3. Din păcate, gorjenii nu au reuşit să-şi păstreze seria de invincibilitate de şapte ani pe propriul teren în faţa Stelei, bucureştenii reuşind o victorie entuziasmantă la Severin. Bucureştenii au jucat mai bine, în timp ce oltenii au încercat să dea lovitura, însă nu le-a ieşit.

Povestea putea fi alta dacă în primele 25 de minute gorjenii ar fi reuşit să marcheze un gol din cele trei situaţii avute. Dar, şuturile lui Nistor, Hora sau Momcilovic au ocolit poarta lui Cojocaru, portarul stelist având ceva emoţii în startul partidei. Dacă în atac au fost irosite aceste ocazii, apărarea a gafat şi ea, şi nu doar o dată. Decisiv a fost în minutul 28 atunci când Stanciu a făcut cam ce-a vrut, a centrat şi Chipciu a marcat din centrul careului. Fragilitatea din defensivă a gorjenilor s-a resimţit din nou un minut mai târziu, dar Mingote a scos cu un reflex de zile mari şutul lui Stanciu care se duce în vinclu. Ocaziile la poarta noastră au continuat, Tade a dat cu mingea în bară după care acelaşi Chipciu a fost blocat de Mingote. La pauză a fost 0-1, însă Iordănescu a decis să arunce în joc şi bijuteriile de pe bancă, Roman şi Anton. Primul a intrat imediat după pauză, al doilea pe parcursul reprizei a doua la 2-0. Ei bine, acest al doilea gol a fost unul de generic, şut de la 30 de metri în vinclul porţii lui Mingote ce a avut şi menirea de a-i demoraliza pe olteni. „Alex a marcat un gol frumos în prima repriză, iar în a doua i-a ucis”, a fost concluzia stelistului Tahar. Şi aşa a fost, lucru confirmat şi de Răduţ: „La 2-0 s-a terminat totul”, dar nu şi meciul pentru că Hamroun s-a distrat din nou cu apărătorii pandurilor şi a marcat trimiţând atât mingea cât şi fundaşii pandurilor în plasă. Era 0-3 şi lumea la Severin se bucura de victoria steliştilor în timp ce Edi Iordănescu realiza că meciul era jucat, iar echipa lui trebuia doar să evite dezastrul. Şi au reuşit să-l evite, gorjenii scăpând cu acest 0-3 care trebuie uitat cât mai repede pentru că vineri urmează o nouă reprezentaţie, la Voluntari.

Organizare bună

Cei de la Pandurii au fost în alertă în ultimele două săptămâni pentru a aduce arena severineană la condiţii optime de organizare a partidelor de Liga 1. „Am făcut eforturi mari, s-a muncit mult pentru ca toate să fie în regulă. A fost o muncă în echipă şi tortul a ieşit bine la nivel de organizare”, a fost comentariul lui Mihai Stelescu, secretarul general al pandurilor.