8.3 C
sâmbătă, aprilie 27, 2024
    AcasăNews AlertRecord negativ pentru baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu: nicio victorie în...

Record negativ pentru baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu: nicio victorie în acest sezon

Baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu au încheiat anul 2022 cu un record negativ: nicio victorie obținută în acest sezon

CSM Târgu Jiu a pierdut, miercuri seară, pe terenul liderului din Conferinţa A, Rapid Bucureşti, scor 87-62, într-un meci care a contat pentru etapa a-12-a din Liga Naţională.

CSM Târgu Jiu a început meciul din Sala Rapid cu următorul ”5”: Troupe, Cannefax, Berculescu, Penciu, Kottas.

Gazdele au început în forță. CSM Târgu Jiu nu a contat în atac, iar prima repriză s-a încheiat cu 24-5. După un prim sfert controlat de Rapid, CSM Târgu Jiu a dat o replică solidă în sfertul doi, act pe care gorjenii l-au câştigat cu 21-14. Graţie avantajului obţinut după primele zece minute de joc, Rapid avea la pauza mare +12 pe tabelă, scor 38-26.

Rapid a revenit la cârma jocului în sfertul III pe care l-a adjudecat cu 24-18. Ultimul sfert nu a mai contat în economia jocului.

Deşi CSM Târgu Jiu a mai echilibrat jocul începând cu sfertul doi, diferenţa din sfertul de debut a cântărit decisiv în economia finală a acestei partide.

Directorul tehnic al grupării gorjene, Claudiu Alionescu, a declarat ca echipa sa a arătat rău în plan ofensiv: „Un meci pe care l-am început foarte rău, cu foarte puține realizări ofensive. Chiar dacă am echilibrat partida în sfertul 2, am terminat încă un meci cu 62 de puncte marcate, cred că este al-7-lea și doar 5 pase decisive, sunt 2 aspecte care sunt corelate și este clar, nu putem câștiga fără minimum 15 assisturi. Dar asta este o problemă ce se dovedește a fi continuă în jocul nostru și trebuie cumva să o rezolvăm. Sperăm să ne recuperăm cât mai bine pentru meciul de la începutul anului, cu Miercurea Ciuc, unul extrem de important pentru echipa noastră”.

Cel mai bun om al echipei noastre a fost Shamiel Stevenson, care a terminat meciul cu 25 de puncte marcate şi 8 recuperări. Al doilea în topul marcatorilor  a fost Thomas Kottas, care a încheiat meciul cu 11p. Jucătorul grec a mai avut 6 recuperări şi o pasă decisivă. Americanul Dylan Frye a strâns 9p şi 2 pase decisive. Porter Troupe a totalizat 5p, 1 rec şi o pasă decisivă. Octavian Ilie a terminat meciul cu 7p şi 1 recuperare. Camil Berculescu a avut 2 puncte şi o recuperare în acest meci. Agafonov a marcat 2p, ambele de la linia de libere, iar Cannefax a terminat meciul cu doar un punct. Americanul a mai avut 2 rec şi un asist.

Etapa viitoare, pe 4 ianuarie, CSM Târgu Jiu va evolua pe teren propriu, împotriva echipei CSM Miercurea Ciuc. Partida din Sala Sporturilor din Târgu Jiu este programată de la ora 18.00.