21.2 C
sâmbătă, mai 11, 2024
    AcasăNews AlertRemiză echitabilă sub Pietricica

Remiză echitabilă sub Pietricica

Pandurii a jucat slab 45 de minute şi bine celelalte 45 de minute, aşa că egalul cu Ceahlăul este echitabil

Ceahlăul: Villadsen – Dumitraş, Cazan, Forminte, Barna – Omerbegovic (57 I. Bădescu), Achim (66 Chiacu), Cebotaru, Stana (90 Radovanovic), Monroy– Gafiţa. Costel Enache
    Pandurii: Lazar – Rusu, Viera, Chiricheş, Grecu (46 Al. Vlad) – Cristea (64 Brata), Pintilii (76 Nistor), Vranjes – Lemnaru, Stromajer, Batin. Antrenor: Petre Grigoraş
    Au arbitrat: Robert Dumitru, Ovidiu Artene, Daniel Hulubei.
    Cartonaşe galbene: Dumitraş (32), Stana (72) / Pintilii (28), Cristea (41), Viera (48)
    Spectatori: 2.500

La modul cum a jucat Pandurii în primele 45 de minute în meciul de la Ceahlăul Piatra Neamţ şi anul acesta ne vom bate pentru evitarea retrogradării. Dar, un meci are 90 de minute, iar aseară sub Pietricica, gorjenii au avut două feţe. Prima, urâtă însă în partea a doua oltenii au dres busuiocul şi au jucat un fotbal apropiat de cel practicat în ediţia trecută de campionat. Dacă în primele 45 de minute oltenii nu au fost în stare să ajungă de trei ori în careul advers, în partea a doua am stat majoritatea timpului în terenul moldovenilor şi am jucat un fotbal foarte bun.

Act ratat

Pandurii a jucat slab în prima repriză a meciului de la Piatra Neamţ. Temerea lui Petre Grigoraş care simţea că echipa lui este relaxată s-a adeverit în timpul primei reprize. După ce au început meciul cu o posesie bună în terenul advers, jucătorii de la Pandurii s-au încurcat în propriile scheme pe care trebuiau să le aplice pe fază de atac, iar asta i-a costat. Practic, Ceahlăul a fost vioara întâi a primei reprize din meciul de la Piatra Neamţ, gorjenii greşind multe baloane la construcţie. De acolo a şi plecat golul gazdelor, Viera nu a fost în stare să trimită o pasă lungă de 5 metri unui coechipier, balonul a ajuns la un adversar care a pornit spre poarta pandurilor. O fază simplă de contraatac jucată bine de gazde. Două pase şi Gafiţa a ajuns rapid în careul pandurilor de unde l-a executat cu sânge rece pe portarul Lazar. Din păcate, gorjenii nu au fost în stare să repete evoluţia din campionatul trecut, atunci când elevii lui Grigoraş reuşeau să aibă posesie în terenul advers, să-şi creeze ocazii şi să pună în pericol poarta moldovenilor. Presingul moldovenilor din prima parte le-a dat mari dureri de cap oltenilor care nu au ştiut să scape de adversari. Astfel, o repriză de uitat.

Resuscitaţi la pauză

La pauză, în vestiarul pandurilor, Petre Grigoraş a fost foc şi pară pe ai lui. L-a lăsat la cabine pe Grecu, jucător care a greşit mult în prima parte, i l-a introdus în teren pe Vlad. Nu a scăpat nimeni de săpuneală, toţi jucătorii fiind „urecheaţi” de Grig. Şi asta s-a simţit în debutul părţii a doua. Nici nu au intrat bine pe teren gorjenii că şi stabilit egalitatea. Era minutul 48 atunci când Stromajer a preluat la colţul cerului mare, a scăpat de marcajul unui adversar şi a şutat sec la colţul lung al porţii lui Villadsen. S-a făcut 1-1. Acest gol le-a dat aripi pandurilor care puteau duce scorul la 2-1 după ce Batin a încercat un lob de 10 metri, însă balonul a fost deviat uşor peste poartă. Apoi, Lemnaru a încercat şi el din careu să prindă poarta gazdelor, însă balonul a trecut puţin pe lângă buturi. Oaspeţii au avut posesie, iar asta a făcut ca moldovenii să ajungă rar în preajma careului lui Lazar. Cea mai mare ocazie a meciului a avut-o Batin, care din 8 metri singur cu portarul advers a tras peste poartă. Finalul a fost unul anost, gazdele încercând să atace, în timp ce oltenii au conservat rezultatul.