24.1 C
marți, aprilie 16, 2024
    AcasăNews AlertO nouă înfrângere pentru echipa de baschet CSM Târgu Jiu

O nouă înfrângere pentru echipa de baschet CSM Târgu Jiu

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a pierdut partida disputată sâmbătă, 22 octombrie, în deplasare, pe terenul echipei CSM Miercurea Ciuc. Gazdele s-au impus cu 92-87. Partida a contat pentru etapa a-4-a din Liga Naţională de Baschet Masculin.

În primele două sferturi, baschetbaliştii gorjeni au dominat meciul şi au fost în permanenţă la conducere pe tabela de marcaj. Gazdele au revenit, după pauză și au reușit să câștige următoarele două sferturi.
    CSM Târgu Jiu a reușit să-și menţină avantajul pe tabelă şi după sfertul trei, avantaj pe care gruparea gorjeană avea să-l piardă la jumătatea ultimului act, după ce a condus ostilităţile din teren timp de 35 de minute.

Jocul echipei gorjene a fost unul cu două aspecte total opuse. Din punct de vedere ofensiv, jucătorii lui Claudiu Alionescu au făcut un meci foarte bun, însă, din punct de vedere defensiv, lucrurile nu au stat deloc bine, echipa noastră primind peste 90 de puncte, astfel, evoluţia slabă pe faza de apărare a făcut până la urmă diferenţa în acest meci.

„Este frustrant să pierdem un meci pe care l-am controlat în totalitate“

Claudiu Alionescu, antrenorul CSM Târgu Jiu, a spus că este frustrant că meciul a fost pierdut pe ultima sută de metri: „Întreaga responsabilitate pentru acest rezultat este a mea. Nu am reușit, poate, să-i focusez pe jucători la importanţa acestui meci. Este frustrant să pierdem un meci pe care l-am controlat în totalitate, timp de 35 de minute. Am marcat 87 și puncte în deplasare și nu a fost de ajuns să câștigăm, chiar daca știam că Miercurea Ciuc este o e echipă mult puternică pe teren propriu. Dacă am avut o zi bună din punct de vedere ofensiv, am avut o zi dezastruoasă din punct de vedere defensiv. Una peste alta, nu avem nicio scuză pentru această înfrângere, într-un meci pe care, încă odată o spun, l-am controlat aproape în totalitate”.

Xavier Cannefax, cel mai bun marcator

La al doilea său meci în Liga Naţională, Xavier Cannefax a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene. Americanul, recent legitimat la CSM Târgu Jiu, a totalizat 17p, 1 recuperare şi 5 pase decisive. El a fost urmat de Dylan Frye cu 15p, 5 recuperări şi 5 pase decisive. Căpitanul Porter Troupe a strâns 11p, 5 recuperări şi un asist. Tot 11p a marcat şi Shamiel Stevenson, în timp ce Andriy Agafonov şi Tyler Creammer au contribuit fiecare cu câte 10p. Pe lista marcatorilor şi-au trecut numele şi Camil Berculescu, cu 7p şi Andrei Gheorghe, cu 6p.

După Miercurea Ciuc, pentru CSM Târgu Jiu urmează alte două deplasări. Pe 29 octombrie, gorjenii vor juca pe terenul echipei CSM Ploieşti. Urmează apoi o pauză în Liga Naţională, după care, pe 19 noiembrie, CSM Târgu Jiu va evolua pe terenul echipei U BT Cluj-Napoca. Conform programării din Liga Naţională, echipa lui Claudiu Alionescu va reveni în Sala Sporturilor din Târgu Jiu abia pe 26 noiembrie, pentru meciul cu FC Argeş Piteşti.