Gorjenii au câştigat la Botoşani şi au revenit în cursa pentru primele 6 locuri

FC Botoşani: Iliev – Paţache (Dimitrov 46), Miron, Cucu, Acsinte (Fulop 68) – Vaşvari, Costin, Cabrera – Roşu, Dan Roman, Batin (Neziri 76). Antrenor: Leo Grozavu

Pandurii Târgu-Jiu: Stanca – Unguruşan, Filippetto, Vasco, Momcilovic – Droppa, Mrzljak (Piţian 70) – Hora, Nistor, Ciucur (M. Roman 61) – Wellington (Nicoară 59). Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Roşu (32), D. Roman (94) / Ciucur (13), Mrzljak (65), M. Roman (77), Stanca (92)

Arbitri: Iulian Dima (central) – Alexandru Cerei, Ciprian Florin Danşa (asistenţi) – Adrian Illyeş (rezervă)

Observatori: Costin Ioan Toma, Viorel Anghelinei

Spectatori: 3000

sport-01-24

„Mergem la Botoşani să câştigăm”, spunea antrenorul Edi Iordănescu înaintea meciului. Uneori de la vorbe la fapte e cale lungă, însă acum, oltenii s-au şi ţinut de cuvânt. Pandurii a mers în Moldova şi a jucat bine, iar la final cele trei puncte au ajuns în contul trupei lui Iordănescu. Graţie acestor puncte, Pandurii a reintrat în cursa pentru primele 6 locuri, obiectivul declarat şi asumat de toată lumea la Pandurii înaintea startului de sezon.

(H)Ora victoriei

Pandurii a jucat bine şi a câştigat la Botoişani, un joc consistent, un joc bazat pe angajament, o evoluţie convingătoare atât pe faza de atac cât şi pe cea de apărare. Veriga slabă din defensivă a fost eliminată, Şandru luând loc pe bancă, iar Filippetto fiind în premieră titular. Axul central al apărării a mers ca uns, Vasco a degajat toate mingile, nu s-a complicat deloc, iar Filippetto nu a riscat absolut nimic jucând la siguranţă. În atac, oltenii au avut şi eficienţă, însă îmbucurătoare este prestaţia lui Wellington care efectiv i-a zăpăcit pe apărătorii adverşi punând permanent presiune la mingile venite dinspre mijlocaşi. Jocul a început cu gazdele în atac, atacantul Dan Roman fiind aproape de gol în minutul 3 când a reluat cu capul o centrare din dreapta, dar Stanca a scos miraculos. Treptat, oltenii au pus stăpânire pe joc, au fost mult mai prezenţi în jumătatea adversă, iar în minutul 36 au marcat după acţiunea personală a lui Ciucur soldată cu centrare în faţa porţii de unde Hora a marcat pentru 1-0. trebuie menţionat faptul că până la acel gol, oltenilor le-a fost refuzat un penalti, Ciucur fiind împins în careu, dar centralul Iulian Dima a lăsat jocul să continue. Până la pauză, Momcilovic putea să marcheze şi el, dar şutul din lovitură liberă al fundaşului a fost parat de Iliev.

În partea a doua, oltenii nu au mai forţat, au jucat mai pragmatic, la rezultat, însă nu au neglijat atacul. În minutul 63, Mrzljak a avut o intrare întârziată la Acsinte, cu talpa pe glezna adversarului, fază în care în mod normal trebuia arătat direct cartonaş roşu. Dar, centralul a greşit şi l-a iertat pe croat de eliminare. După câteva minute, Dima a mai greşit o dată, neacordând penalti la faultul în careu asupra lui Roman, fază petrecută în careul moldovenilor pe final de joc. Dar, în minutul 94, gorjenii au mai marcat o dată prin Mihai Roman, acesta a recuperat o minge la mijlocul terenului, a pătruns şi din careu a înscris pentru 2-0.

„Nu merge nimic atâta timp cât primim gol la fiecare joc, iar în atac nu reuşim să marcăm. Sunt multe lucruri care nu funcţionează. Am mai spus-o şi de alte ori, suntem într-o criză acută de efectiv. Mă gândesc la demisie, da, dar important este să meargă echipa. Asta e important acum”, Leo Grozavu, antrenor FC Botoşani