UMILINŢĂ!

Pandurii a jucat penibil şi a pierdut la scor de neprezentare

Concordia: Matache – Vagner, Sârghi, Tincu, Bucurică – Madeira (85 L. Ion)– Purece (cpt.), Cristescu, Giurgiu, Constantinescu – Ţâră (61 Pena). Antrenor: Marius Baciu

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Vasco, Şandru, Grecu – Mrzljak, Droppa – Ciucur, Răduţ (cpt.), Nicoară (58 Hora) – Roman (61 Wellington). Antrenor. Edi Iordănescu

Au arbitrat: Andrei Chivulete, Bogdan Velicu şi Andrei Constantinescu. Rezervă: Horia Mladinovici

Cartonaşe galbene: Bucurică, Sârghi, Vagner, Cristescu / Roman, Nistor, Unguruşan

Stadion: Concordia, spectatori 1000

Pandurii s-a făcut de ruşine la Chiajna. Echipa care nu bătuse pe nimeni în Liga 1 până acum le-a dat cu terenul în cap echipei lui Edi Iordănescu. Concordia a administrat un sec 3-0 pandurilor, echipa olteană fiind o ruşine de echipă în special în partea a doua când şi-a arătat limitele, dar şi-a etalat şi gafele din apărare.

sport-01-14

Şi Marius Baciu, antrenorul Concordiei, dar şi Edi Iordănescu, antrenorul pandurilor au abordat meciul de joi cu gândul la victorie. Ambii tehnicieni au făcut câte patru schimbări în primul 11 faţă de runda precedentă, modificări făcute cu scopul de a da un sens pozitiv jocului. Greii pandurilor, Anton şi Nistor au luat loc pe bancă, iar în teren a apărut Droppa, un mijlocaş ceh interesant care a încercat să se implice mult în faza ofensivă. Prima parte a fost una în care fotbalul spectacol a lipsit, ambele echipe împărţindu-şi momentele în care au avut controlul în joc. În ceea ce priveşte ocaziile, acestea au apărut la ambele porţi, însă nu foarte multe. În minutul 8, Ţâră a tras de la 16 metri peste poarta lui Mingote. Cea mai ciudată ocazie a avut-o Şandru, fundaşul pandurilor a tras de la 20 de metri mult peste tribuna stadionului din Chiajna. După câteva minute, Mingote a reuşit să-l blocheze pe Ţâră în careu, ocazie mare de gol pentru Concordia. Reacţia pandurilor a venit în minutul 24, atunci când Droppa a reluat cu capul centrarea lui Răduţ, însă mingea a fost scoasă de Matache. Nouă minute mai târziu, Concordia a mai trecut o dată pe lângă gol, Sârghi a reluat de lângă Vasco cu capul din 7 metri însă puţin pe lângă. Pe final de repriză, Pandurii a avut câteva reacţii în ofensivă, dar fără efect pe tabelă.

În debutul părţii a doua oltenii au avut mai mult posesia balonului, au încercat să dea lovitura pentru că era evident faptul că acea echipă care avea să marcheze avea prima şansă la victorie. În minutul 47, Mrzljak a reluat din careu, dar peste poartă. Apoi au urmat minute bune în care oltenii au avut posesia, însă fără a pune în pericol poarta lui Matache. Cea mai mare ocazie a avut-o însă Pena, jucător care abia intrat în teren a reluat de lângă Şandru în bara porţii lui Mingote. După două minute, Roman putea marca şi el, s-a trezit singur cu Matache, a tras de la 12 metri, dar portarul a scos miraculos. În minutul 65, Iordănescu a decis să-l arunce în luptă pe Wellington, acesta debutând la Pandurii chiar împotriva fostei lui echipe. Ce ironie. Au urmat minute bune în care oltenii au jucat atât de prost încât au fost înghesuiţi în propriul careu de o echipă ce părea că nu are suflu. În urma acelei presiuni, gazdele de la Concordia au dat şi gol după o uriaşă eroare a unui jucător care până acum în primele cinci etape nu a prea greşit, Vasco pasând cu pieptul unui adversar care din 10 metri nu l-a iertat pe Mingote. Ce eroare! Reacţia pandurilor a venit cu o reluare a lui Wellington pe mijlocul porţii. Şi în loc de 1-1 s-a făcut 2-0 după ce Purece a trimis cu capul din mijlocul unei apărări a pandurilor visătoare şi care nu ştie să se apere. Cu asemenea apărători şi defensivă, Pandurii ar trebui să mulţumească Cerului dacă se va salva de la retrogradare. Pe final de joc, Pena a mai marcat o dată de lângă un jucător care poate nici la Liga a 3-a nu are loc, Bogdan Şandru fiind doar un purtător de tricou, nicidecum un fundaş.

Anghel Iordănescu la meci

Unul din cei o mie de spectatori prezenţi la partida de la Chiajna a fost un invitat special. Este vorba de selecţionerul Anghel Iordănescu, acesta fiind prezent acolo mai mult în calitate de tatăl al antrenorului lui Edi Iordănescu. Din păcate pentru selecţioner, acesta nu a prea avut ce vedea şi nota în agenda sa personală în perspectiva meciurilor echipei naţionale din preliminarii.