miercuri, mai 8, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, calificare în pas de defilare

Pandurii, calificare în pas de defilare

Gorjenii au făcut scor cu o echipă modestă

Nu e de glumă cu echipa lui Petre Grigoraş când e croită să joace fotbal. Ei bine, gorjenii au călcat efectiv în picioare modesta echipă din Covasna, FC Zagon pe care au bătut-o cu 7-1. Totul s-a decis în primele opt minute, atunci când oltenii au marcat trei goluri. La pauză a fost un scor de tenis, 6-0, aşa că în partea a doua s-a mai jucat doar pentru că trebuia să se mai joace. Gorjenii şi-au îndeplinit misiunea şi au ajuns mai departe în Cupă.

Gol după gol în prima parte

S-au văzut ele surprize în Cupa României, dar la Târgu-Jiu nu putea să se întâmple aşa ceva. Pandurii a dat de pământ cu o echipă venită din Liga a IV-a, FC Zagon şi i-a aplicat o corecţie serioasă. A fost 7-1, scor care spune totul despre cum s-a jucat. Gorjenii pur şi simplu nu au avut adversar în acest meci care poate fi catalogat drept şi un antrenament cu public. Măcelul a început în secunda 55 atunci când Karim a marcat cu capul din careu. Francezul a făcut dubla după patru minute cu un şut din careu, iar apoi în minutul 8 Băcilă l-a lobat pe portar şi s-a făcut 3-0. gazdele au continuat să atace, aşa că au început şi ratările cu Matulevicius în prim plan. În minutul 28 Călin Croistea a prins un şut de la 30 de metri şi a făcut 4-0. Iar asta nu a fost totul, Matulevicius a marcat şi el din situaţi de singur cu portarul advers în minutul 37, pentru ca francezul Karim să închidă tabela pentru pauză cu un gol marcat în minutul 43. La pauză era 6-0, un scor la care nimeni nu se aştepta. După pauză s-a jucat mai modest, gorjenii nu au mai forţat şi au încercat să se conserve pentru următoarele bătălii din campionat. Totuşi au mai fost ceva ocazii, din nou Matulevicius fiind artizan al unor ratări mari, bară din 6 metri. Alex Grigoraş a marcat şi el în minutul 71, pentru ca apoi în minutul 78 oaspeţii să înscrie golul de onoare în aplauzele celor 1500 de spectatori. Această reuşită a purtat semnătura antrenorului-jucător Dumitru Suciu, acesta îndeplinind la echipă două funcţii, şi cea de tehnician dar şi cea de jucător.

Exclus din echipă în timpul jocului !

Golul primit l-a făcut pe Grigoraş să se ridice de pe banca de rezervă, a mers la marginea terenului şi i-a făcut semn lui Avramescu, jucător intrat în minutul 55 să părăsească terenul. „M-a deranjat atitudinea lui, nu altceva. I-am dat şanse suficiente, iar el nu a făcut nici un progres. Cât mai stau eu aici, Avramescu nu va mai fi la echipa mare. acum o să meargă la echipa a doua, iar din iarnă poate să plece”, a spus Grig supărat la final. Astfel, Pandurii a jucat ultimele zece minute cu un om mai puţin pe teren.

Mergem în optimi

Pentru calificarea mai departe în Cupă, gorjenii vor primi din partea sponsorului competiţiei suma de 6.000 de euro. Gorjenii vor intrat din nou în competiţie în turul următor, atunci când trupa lui Grigoraş va întâlni cel mai probabil un adversar de prima ligă. Altfel, la meciul de aseară de pe Municipal printre spectatori a putut fi văzut şi unul din colaboratorii lui Victor Piţurcă, Gabi Boldici, antrenorul luând loc în loja oficialilor gorjeni. Cel mai probabil acesta a avut temă să-i vadă la lucru pe Voiculeţ şi Nistor.