20.4 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertŞi-au dorit puţin, n-au obţinut nimic !

Şi-au dorit puţin, n-au obţinut nimic !

Gorjenii au jucat la egal cu Steaua şi s-au trezit bătuţi de o echipă care a marcat la prima gafă comisă de olteni

Petre Grigoraş a anunţat înaintea meciului cu Steaua că nu ar fi supărat dacă ar face egal cu Steaua. Avea argumente tehnicianul când spunea asta, însă parcă nu este ceea ce se aşteaptă de la un antrenor ca şi Grig. Cunoscut drept un tehnician care iubeşte fotbalul spectacol, un tehnician care nu este defensiv, Grig s-a transformat la Pandurii. Cel puţin sâmbătă seara, Grig a fost un antrenor care a împrumutat din tactica şi strategia lui Sorin Cîrţu. Din păcate, gorjenii şi-au dorit să nu piardă, dar de ce s-au temut, exact de aia au avut parte. Steaua a fost speculativă, a controlat ostilităţile, a jucat un fotbal bun, iar victoria este cumva meritată. Adevărat este şi faptul că oltenii au avut două super ratări, însă ambele situaţii au fost ratate, aşa că…

sport-01-29

Lazar i-a îngropat

Pandurii cu Grigoraş pe bancă nu ştie să facă anti joc. Gorjenii au încercat să facă un meci bun cu Steaua din punct de vedere tactic, s-au închis, dar nu a ieşit totul aşa cum şi-au dorit. Şi dacă nu au spart defensiva printr-un joc elaborat, steliştii au dat lovitura dintr-o fază fixă. De data aceasta de vină a fost portarul David Lazar, cel care nu a ştiut cum să stea între buturi la o execuţie a lui Boldrin, aşa că portarul a fost prins pe picior greşit şi a luat gol pe colţul scurt. Că a fost bine executată lovitura, nimic de zis, însă Lazar a venit târziu în plonjon după minge. A fost golul de 0-1, însă până la acea fază din minutul 68 gorjenii puteau marca ei primii.

N-au contat când a trebuit

În prima parte, Lucian Sînmărtean a luat mingea de la centrul terenului, a pătruns, i-a pasat lui Ţucudean, acesta i-a întors înapoi, după care tot Sînmărtean a trimis cu exteriorul la Mrzljak, însă mijlocaşul croat aflat la vreo 14-15 metri de poartă a şutat slab şi a dat ocazia portarului advers să evite golul. Era minutul 43 şi dacă atunci pica golul acum vorbeam de o cu totul altă turnură a jocului. Însă, Steaua a făcut tot meciul acelaşi lucru, a dominat, a pasat, însă în faţă a avut un zid ce cu greu a putut fi spart. În partea a doua, forccingul steliştilor a fost ceva mai agresiv, însă cu toate astea nu s-au consemnat mari ocazii. A picat golul din fază fixă, după care Lazar a avut o super intervenţie la foarfeca lui Tănase din 6-7 metri. Curios e şi faptul că Petre Grigoraş a reacţionat destul de târziu, la peste 13 minute de la primirea golului a decis să facă toate cele trei schimbări de-odată. Introducerea lui Vali Alexandru, atacant care anul trecut a umplut porţile echipelor de B cu goluri putea fi de bun augur acum. În minutul 93, Alexandru nu a ajuns la întâlnirea cu balonul la 3-4 metri de buturile steliste. De acolo un golgheter marchează… S-a terminat 0-1, o victorie ce duce Steaua pe primul loc, dar şi consemnează primul eşec al pandurilor din Liga 1 în acest sezon.

Boldrin, călăul pandurilor

Acest jucător Boldrin a mai marcat un gol în poarta pandurilor. În turul ediţiei trecute de campionat, în meciul din sezonul regulat de la Severin dintre Pandurii şi Astra, Boldrin a marcat în minutul 83 cu un şut de la 25 de metri. Culmea este că golul a picat în aceeaşi poartă iar mingea s-a dus tot în colţul scurt. Atunci a fost Pandurii-Astra 1-1, un meci în care gorjenii au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică…