Pandurii, zero fotbal, zero puncte

Nici Petre Grigoraş nu a putut resuscita o echipă care parcă a uitat să joace fotbal

Pandurii: Gliwa, Unguruşan, Mamele, Bratu, Momcilovic – Anton, Nistor – Shamsin (56 Ciucur), Alex dos Santos (Buleică 78) – Matulevicius, Giusti (46 Distefano). Antrenor: Petre Grigoraş

Timişoara: Nuno Claro – Belu, Scutaru, Mera, Bălace (59 Morariju) – Popovici (85 Keita), Gorobsov – Poparadu, Trandu, Boldea – Szekely (80 Himchinschi). Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Cristi Balaj, Miklos Nagy, Alexandru Cerei. Adiţionali: Marius Omuţ şi Marian Barbu

Cartonaşe galbene: Mamele (38, 80), Nistor (32) / Popovici (51)

Cartonaş roşu: Mamele (80)

Stadion Municipal, spectatori: 5.000

Din păcate, Pandurii nu joacă mai nimic, iar spectatorii pandurilor au toate motivele să nu mai vină la meciuri. Pandurii nu etalează un fotbal de calitate, iar asta deranjează pentru că nici la nivel de atitudine lucrurile nu sunt în regulă. Chinul e mare. Nici în vremurile apuse echipa nu a legat o serie atât de mare de jocuri fără reuşite. Aseară s-a atins deja minutul 377 fără gol marcat, cam mult pentru o echipă care este vicecampioană a României. Dar, ca să marchezi este nevoie să ataci şi să-ţi creezi ocazii, iar Pandurii nu prea ştie să facă asta. Aseară, Pandurii a dat o nouă reprezentaţie de fotbal cu linguriţa, modest, pierzând din nou. Sunt deja şase meciuri fără victorie şi deja vorbim de o criză acută…

A plecat Cristi Pustai, dar lacunele din jocul pandurilor au rămas. Aseară, Pandurii a continuat seria meciurilor în care oferă cadouri adversarilor. La una din puţinele intrări în careul gorjenilor cei de la Timişoara au dat lovitura. Era minutul 33 când în urma unei faze fixe apărătorii au uitat să facă şi marcaj, iar Belu a marcat un gol ce a adus o echipă aflată la retrogradare în avantaj. Trist e faptul că Pandurii nu joacă un fotbal de calitate, deocamdată venirea lui Petre Grigoraş nu se simte şi în evoluţia jucătorilor. Aceştia au jucat bine în primele minute, au adus aminte de acea echipă care încânta sub bagheta lui Grig, dar era doar o aparenţă. Târgujienii au avut doar vreo două situaţii de poartă în primele 45 de minute, şi asta deşi Grig trimisese patru atacanţi în teren. Prima ocazie i-a aparţinut lui Unguruşan, acesta şutând de la 25 de metri, dar portarul Timişoarei a scos. Apoi, o nouă situaţie bună a fost la o acţiune a lui Nistor, acesta a centrat în faţa porţii dar atacanţii gorjenilor nu au ajuns la întâlnire în faţa porţii goale. De partea opusă, timişorenii au avut vreo două şuturi de la distanţă, dar rezolvate de Gliwa. Ei bine, în minutul 33 a picat golul, iar la pauză a fost 0-1 pentru că oltenii nu au avut reacţie.

După pauză jocul pandurilor a devenit mult mai complicat, urât şi fără idee. Absolut penibilă evoluţia unor jucători ai pandurilor care parcă au uitat să joace fotbal. Nici de atitudine nu se poate vorbi, un joc ce nu poate oferi nicio satisfacţie oamenilor care vin la stadion să vadă fotbal şi pleacă supăraţi. Lipsa de reacţie fotbalistică a pandurilor, jucători plătiţi cu mii de euro nu este explicabilă. Deşi trebuiau să atace, cei de la Pandurii au avut o posesie haotică şi care nu a putut clinti o apărare solidă. Singura ocazie mai de Doamne Ajută a venit abia în minutul 75 când Matulevicius a reluat cu capul din careu dar peste poartă. Prea puţin pentru o echipă care pretinde că a fost vicecampioană a României. În partea a doua tot oaspeţii puteau marca, dar Szekely a tras în Gliwa şi a evitat un gol care închidea jocul. Mamele a fost şi eliminat pentru două galbene, şi a încununat o seară urâtă pentru Pandurii.

Baie de mulţime pentru Energia

Cel mai bun rezultat al vreunei echipe de sport din Gorj a fost obţinut de echipa de baschet Energia. Aseară, trupa lui Radu Stroescu a avut parte de o baie de mulţime, cei 5.000 de spectatori aplaudând la scenă deschisă prezenţa pe gazon pe parcursul pauzei al baschetbaliştilor dar şi trofeul câştigat recent, Cupa României.

„Mulţi m-au dezamăgit. M-au dezamăgitul şi jocul, şi scorul. Lipsă de încredere, luciditate, clar meci slab, lumea e dezamăgită şi are de ce. Tragem linie la final, o să vedem cine mai rămâne. E diferenţă între ce am lăsat şi ce am găsit”, Petre Grigoraş