Europa tot mai departe de Pandurii

Gorjenii au pierdut pentru prima dată pe teren propriu în acest sezon

Pandurii: Mingote (46 Lazar) – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Anton, Nistor – Nicoară, Răduţ (77 Predescu), Lemnaru – Popin (46 A. Grigoraş). Antrenor: Cristi Pustai

Petrolul: Bornescu – Alcenat, Geraldo, Mannasse, Guilherme – Boudjemaa, Hoban, Marinescu (62 Mojica), Sauvadet – Bokila (84 Cristescu), Hamza (76 Mustivar). Antrenor: Cosmin Contra

Au arbitrat: Istvan Kovacs, Alexandru Cerei, Mircea Grigoriu. Rezervă: Marian Balaci. Observatori: Călin Mircea şi Corneliu Fecioru

Cartonaşe galbene: Mingote (45), Răduţ (47) / Alcenat (34), Hamza (56), Geraldo (62), Sauvadet (92)

Stadion, Municipal, spectatori: 4.000

Pandurii a ajuns pe 5. Echipa noastră a „reuşit” să lege două meciuri consecutive cu evoluţii proaste, iar acest lucru deranjează. Pandurii este tot mai departe de Europa, obiectivul este pus în pericol. Contra Petrolului Ploieşti, Pandurii a făcut un meci slab, aşa că târgujienii trebuie să-şi revină din pumni pentru a continua lupta pentru Europa. Petrolul a câştigat o finală, un duel de şase puncte, chiar dacă profesorului Pustai nu îi ies calculele acestea.

Au fost mai buni ca noi

Au venit puţini spectatori la meciul cu Petrolul Ploieşti. Forţa pandurilor a fost mai mică prin absenţa lui Matulevicius şi Voiculeţ, doi jucători importanţi. De partea opusă, Petrolul Ploieşti a fost o echipă care a ştiut ce vrea şi a obţinut. Valoarea individuală a petroliştilor e mult peste cea a gorjenilor, iar asta s-a arătat în meciul direct.

Astfel, Pandurii a început mai bine, a avut două situaţii de poartă, Nicoară şi Nistor irosind două ocazii bune. Primul a şutat pe jos, dar Bornescu a scos, pentru ca Nistor să scape singur cu portarul advers iar Bornescu să respingă în extremis. După aceste două ocazii, a urmat reacţia oaspeţilor. Guilherme a centrat, iar Hamza a trimis cu capul din 6 metri la colţul lung în poarta pandurilor. 0-1 şi deja lucrurile nu era pe făgaşul normalului din punctul de vedere al pandurilor. Era minutul 39, iar oltenii trebuiau să aibă reacţie. Din păcate, golul primit poate contrar cursului jocului a avut un efect neaşteptat, gorjenii picând moral. În minutul 44, Hoban a scăpat spre poarta lui Mingote, iar acesta din urmă l-a faultat în careu, centralul Kovacs dictând penalti. Bokila a executat şi a marcat pentru un 0-2 greu de remontat. La pauză, Pustai a regândit totul. Cu un alt tonus, oltenii au ieşit montaţi de la vestiare, şi în minutul 48 Nistor a centrat din lovitură liberă, iar Nicoară a reluat cu capul din 8 metri în poarta lui Bornescu. 1-2 şi oltenii visau. Însă, imediat oaspeţii au reacţionat, Boudjema a şutat, iar nou intratul în teren Lazar a scos senzaţional. Gorjenii au continuat să atace, iar pe o contră, Mamele a fost depăşit de Hamza, acesta reluând din 6 metri în poarta gorjenilor. La 1-3 nu mai era nimic de făcut cu 30 de minute înainte de final. S-a mai jucat doar pentru că trebuia să se joace, Pandurii nu a mai contat în atac, în timp ce oaspeţii au jucat aproape perfect din punct de vedere tactic. Astfel, Petrolul a câştigat trei puncte uriaşe, în timp ce Pandurii a pierdut şase puncte mari.

Pustai resemnat

Antrenorul pandurilor, Cristi Pustai a recunoscut la final că victoria adversarilor este corectă. „A fost un meci greu, cum ne şi aşteptam cu echipă care are un lot bun. Am început bine meciul, primele 35 de minute le-am dominat, am avut situaţii din care trebuia să marcăm. La prima intrare în careu am luat gol şi apoi pe final a fost acel 11 metri. Am venit mai bine de la cabine, am reintrat în joc cu acel gol, la 3-1 s-a rupt echilibrul jocului. Era greu psihic să mai revenim. Am văzut doi atacanţi Bokila şi Hamza care au marcat. Bokila e bun, are fizic bun, marchează din situaţii puţine. Ocazia lui Nistor trebuia fructificată şi poate alta era istoria”, a comentat Cristi Pustai.