14.7 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertViitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală...

Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei României

Foto arhivă

Formaţia de ligă secundă Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 1-0 (1-0), joi, pe teren propriu, într-un meci din optimi.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Paraschiv (15), care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Alexandru Buzbuchi la şutul lui Marius Cioiu.

Echipa antrenată de Flavius Stoican a mai avut o ocazie mare, prin Cioiu (43), dar Buzbuchi a apărat.

Gaz Metan a avut o mare ocazie prin Ze Manuel, care a trimis peste poartă din 7 metri (20), iar portarul Denis Rusu a respins şutul lui Sergiu Ciocan (84).

Viitorul Pandurii trecuse în şaisprezecimi de o altă echipă de Liga I, FC Argeş (1-0).

Viitorul Pandurii este a patra echipă din Liga a II-a calificată în sferturile de finală ale Cupei României, după Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti şi Universitatea Cluj. S-au mai calificat Chindia Târgovişte şi Dinamo Bucureşti.