AcasăNews AlertCSM Târgu Jiu a fost învinsă de FC Argeş Piteşti, în primul...

CSM Târgu Jiu a fost învinsă de FC Argeş Piteşti, în primul meci al turneului de la Sibiu

Echipa de baschet a CSM Târgu Jiu a pierdut sâmbătă, 10 aprilie, primul meci din cadrul turneului de la Sibiu. Echipa pregătită de Jordanco Davitkov a cedat în faţa echipei FC Argeş Piteşti, scor 64-75.

CSM Târgu Jiu a jucat în continuare fără căpitanul echipei Alin Borşa, care este accidentat.

CSM Târgu Jiu a început în forţă confruntarea cu echipa piteşteană, cu un run de 9-0, dar echipa argeșeană a revenit și chiar a reuțit să preia conducerea, până la finalul primului sfert, care s-a terminat cu scorul. 15-20.

FC Argeş Piteşti a continuat să joace mai bine și în sfertul II și s-a impus cu 23-18. Scorul la pauză a fost de 33-43, cu un avans de 10 puncte pentru echipa argeșenă.

La reluarea meciului, tot FC Argeş Piteşti a fost echipa mai proaspătă și a reușit să se desprindă pe tabelă, scor  44-59.

„Ultimul sfert începe cu CSM Târgu Jiu ceva mai hotărâtă pe fază ofensivă, cu Stefan Nikolic, Darien McClain şi Stefan Andrejevic la finalizare, scor 50-62, dar Nikola Jevtovic şi Tony Bishop taie elanul gorjenilor, scor 50-66. Alexandru Berca prinde o aruncare de 3p, şi tot el, de la semidistanţă, înscrie pentru 56-68. Revaz Rogava şi Kevin Allen punctează pentru 60-72, dar Radu Voinescu mai prinde o aruncare de 3p şi scorul devine 60-75. Pe final de meci, Stefan Nikolic înscrie două coşuri consecutive şi CSM Târgu Jiu câştigă sfertul 4 cu 20-16, dar insuficient pentru a pune în pericol victoria echipei din Piteşti. Scor final CSM Târgu Jiu – FC Argeş Piteşti 64-75“, se arată arată pe site-ul Clubului Sportiv Municipal.

Cei mai buni baschetbaliști de la CSM Târgu Jiu

Cel mai bun om al gorjenilor a fost pivotul sârb Stefan Andrejevic, care a totalizat 11 puncte şi 5 recuperări. O prestaţie foarte bună a avut şi Camil Berculescu, cu 9p şi 4 recuperări. Kevin Allen a excelat la capitolul recuperări, cu 12 mingi recuperate, dar cu mai puţine puncte reuşite, doar 8 în acest meci.